Strona główna Sochaczew miasto Pogrzeb wrześniowych bohaterów

Pogrzeb wrześniowych bohaterów

336
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

Na cmentarzu przy ulicy Traugutta w piątek, 6 września, odbył się pogrzeb majora Feliksa Kozubowskiego, dowodzącego obroną Sochaczewa podczas Kampanii Wrześniowej. Wraz z nim pochowano również dwóch nieznanych żołnierzy poległych w bitwie o Sochaczewa

Uroczystości rozpoczęły się od wystawienia trumien ze szczątkami bohaterów w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Następnie w asyście wojskowej zostały one przeniesione do kościoła parafii św. Wawrzyńca, gdzie odbyła się msza żałobna. Wzięli w niej udział potomkowie majora –  rodzina Korulskich oraz Mądrackich-Dawidowiczów, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, organizacji pozarządowych, uczniowie oraz mieszkańcy Sochaczewa.

Po mszy kondukt żałobny przeszedł ulicami miasta na cmentarz przy ulicy Traugutta, gdzie odbyło się złożenie szczątków bohaterów do grobu. Ich pamięć uczczono salwą honorową.

.– Polska to kraj bohaterów, lecz bardzo często bohaterów nieszczęśliwych.  Jestem  dumny, że mój dziadek, dowódca II batalionu 18 pułku piechoty, też zalicza się do tego grona. Bohaterskiej śmierci tak wielu obrońców Sochaczewa zawdzięczamy tak długi okres pokoju w Polsce i Europie. Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że mogę, jako reprezentant rodziny majora, uczestniczyć w tym wydarzeniu – powiedział Krzysztof Korulski, wnuk majora Kozubowskiego.

Z kolei poseł Maciej Małecki przypomniał, że narody, które tracą pamięć, nie mają przyszłości. Nie mają na czym jej budować. Dodając :- Polska historia jest bardzo trudna. To, że możemy teraz stać tu, w wolnej Polsce, i oddawać cześć naszym bohaterom, jest to zasługa wszystkich tych, którzy zdawali najtrudniejszy egzamin z wierności ojczyźnie. Był on pisany krwią i pieczętowany życiem.

Jerzy Szostak

Fot.; Jerzy Szostak