Strona główna Sochaczew miasto Pogrzeb bohaterskiego majora

Pogrzeb bohaterskiego majora

751
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

W tym roku przypada 80. rocznica napaści Niemiec na Polskę oraz Bitwy nad Bzurą. W Sochaczewie uroczystości związane z rocznicowymi obchodami rozpoczną się w piątek 6 września.

Tego dnia o godzinie 10.00 w kościele parafii św. Wawrzyńca odprawiona zostanie się uroczysta msza żałobna za duszę majora Feliksa Kozubowskiego, dowódcy II batalionu 18 pułku piechoty, dowodzącego obroną Sochaczewa w 1939 r. Po mszy nastąpi uroczysty pogrzeb majora. Poprzedzi go przemarsz konduktu z kościoła na cmentarz przy ul. Traugutta. Tu nastąpi złożenie trumien ze szczątkami Feliksa Kozubowskiego oraz ziemią pobraną z żołnierskich grobów do nowej kwatery, poświęcenie żołnierskich mogił połączone z modlitwą za poległych prowadzoną przez księdza dziekana Piotra Żądło. Następnie Jakub Wojewoda, kustosz sochaczewskiego muzeum, wygłosi rys historyczno-biograficzny „Żołnierze z Traugutta”. Uroczystości zakończy salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i zapalenie świateł pamięci.

Ponowny pogrzeb majora Feliksa Kozubowskiego związany jest nie tylko z zakończoną przebudową wojskowych kwater na cmentarzu przy ulicy Traugutta i przeniesieniem jego grobu w inne, bardziej eksponowane miejsce. Major nie miał nigdy wojskowego pogrzebu, podobnie jak jego żołnierze. Po prostu w czasie wojny, w 1941 roku zarówno on, jak i jego podkomendni, którzy zginęli broniąc Sochaczewa, zostali wykopani z dotychczasowych mogił, w których spoczywali, i pochowani bez żadnych uroczystości na cmentarzu. Dlatego podczas rekonstrukcji wojskowych kwater za zgodą rodziny majora oraz Instytutu Pamięci Narodowej zdecydowano się na ekshumację szczątków majora i ponowne pochowanie go w innym, bardziej eksponowanym miejscu. Znajduje się ono na wprost mogił żołnierzy, którymi dowodził. Grób jest usytuowany tak, jakby stawali przed swoim dowódcą w szyku bojowym, czekając na jego rozkaz, gotowi znów stanąć w obronie Ojczyzny – powiedział nam Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Natomiast następnego dnia – 7 września – nastąpi poświęcenie pomnika upamiętniającego ofiary II Wojny Światowej. Pomnik trafił w miejsce przeprawy przez Bzurę żołnierzy wojska polskiego, którzy w 1939 roku bronili Sochaczewa. Gruntownie odnowiony monument został przeniesiony z ul. Traugutta na koniec ulicy Podzamcze.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak