Strona główna Powiat Podziękowania za Dożynki Powiatowe

Podziękowania za Dożynki Powiatowe

348
0
PODZIEL SIĘ

Staropolskie święto żniw, czyli dożynki, to tradycja sięgająca czasów przedchrześcijańskich. Jest podziękowaniem za plony i wyrazem nadziei, że powtórzą się one w następnych latach. Tę tradycję nieprzerwanie kultywuje Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, które do udziału w dożynkach powiatowych zaprasza corocznie delegacje wszystkich gmin ziemi sochaczewskiej, instytucje działające na rzecz rolnictwa, a przede wszystkim rolników i ich rodziny.

W tym roku Święto Plonów Powiatu Sochaczewskiego przeżywaliśmy wspólnie 15 września w Giżycach, w gminie Iłów. Rolę współorganizatora dożynek przyjęła na siebie Gmina Iłów oraz Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach.

Dożynki to nie tylko święto dziękczynienia, lecz również okazja do uświadomienia sobie, jak przemienny jest rytm życia, jego różnorodność: narodziny i śmierć, koniec zimy i nadejście wiosny, zasiew i zbieranie plonów.

Uroczystości dożynkowe, zarówno w wymiarze kościelnym, duchowym, jak i kulturalnym nie miałyby takiej oprawy, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, instytucji, które włączyły się w przygotowania do ich organizacji.

Stąd też Starostwo Powiatowe w Sochaczewie pragnie podziękować wszystkim tym, którzy zaszczycili swą obecnością na Dożynkach w Giżycach i wzięli udział we mszy, którą koncelebrował Biskup Pomocniczy ks. Józef Zawitkowski i ks. Dziekan Piotr Żądło, a następnie uczestniczyli w kulturalno-rozrywkowej części programu.

Podziękowania kierujemy do współorganizatorów Dożynek – Wójta Gminy Iłów – Jana Pawła Kraśniewskiego i Proboszcza parafii w Giżycach ks. Rafała Banasiaka za podjęcie trudnej roli współgospodarza tegorocznego Święta Plonów Powiatu Sochaczewskiego oraz do Partnerów Dożynek: Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej i Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oddział w Bielicach. Dziękujemy Maciejowi Małeckiemu, Posłowi na Sejm RP, za okazane wsparcie przy organizacji powiatowego święta plonów.

Nie udałoby się zorganizować w takim wymiarze tej uroczystości, gdyby nie hojność i wsparcie sponsorów. Podziękowania kierujemy do Partnera Strategicznego Dożynek Powiatu Sochaczewskiego – firmy PGNiG Obrót Detaliczny oraz lokalnych firm: Sochaczewskiego Centrum Kredytowego – Katarzyny Kraszewskiej i Eweliny Stępniak; Gospodarstwa Sadowniczego „Tęczowy Ogród”; sklepu ABP Market – Adama i Bożeny Papierowskich, Piekarni Tomasza Nowakowskiego z Iłowa; Banku Spółdzielczego w Iłowie; Vistuli Banku Spółdzielczego oddział w Iłowie, WidCar Mechanika Pojazdowa Jakuba Widyńskiego z Sochaczewa, Powiatowemu Kołu Pszczelarzy.

Wyrazy wdzięczności za pomoc w organizacji Dożynek składamy starostom dożynkowym: Bogusławie i Dariuszowi Orlińskim; Halinie Januszewskiej – za przygotowanie pięknego wieńca dożynkowego; Bożenie Stępień – sołtys wsi Giżyce i Pawłowi Wójcikowi – radnemu Gminy Iłów; strażakom z OSP w Iłowie i w Giżycach, dyrekcji Szkoły Podstawowej w Giżycach.

Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich gminnych delegacji wieńcowych za przygotowanie pięknych wieńców dożynkowych i chlebów, oraz złożenie koszy z darami ołtarza.

Składając podziękowania za uczestnictwo w Dożynkach wszystkim mieszkańcom naszego powiatu, Sochaczewski Samorząd Powiatowy życzy, aby nigdy na Państwa stołach nie zabrakło chleba – symbolu dostatku i obfitości, a ciężka praca rolników zapewniała zawsze godne życie całym rodzinom, dawała poczucie bezpieczeństwa i nadzieję na lepszą przyszłość.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie