Strona główna Sochaczew miasto Po pieluchomajtki do urzędu

Po pieluchomajtki do urzędu

456
0
PODZIEL SIĘ

W Urzędzie Miejskim w Sochaczewie w każdą środę września pojawi się mobilne stoisko Narodowego Funduszu Zdrowia. Będzie w nim można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdzić zlecenie na zaopatrzenie medyczne, uzyskać informacje o najkrótszych terminach leczenia, założyć Internetowe Konto Pacjenta.

Pierwsza usługa dotyczy osób, które planują zagraniczny wyjazd na teren Unii Europejskiej i w razie potrzeby chciałyby w tym czasie korzystać ze świadczeń zdrowotnych finansowanych przez NFZ. W tym celu niezbędna jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej wyrobienie jest bezpłatne, ale w tym celu mieszkańcy muszą jechać do Warszawy lub Płocka. Na mocy porozumienia miasta z oddziałem mazowieckim NFZ, w cztery środy września będzie to można zrobić na miejscu w ratuszu. Możliwość taka dotyczy tylko osób ubezpieczonych. Na miejscu wypełnia się specjalny wniosek i to właściwie wszystkie formalności.

Druga możliwość skorzystania z mobilnego stoiska NFZ jest ważna dla osób objętych pomocą w zakresie wyrobów medycznych finansowanych przez fundusz, takich jak pieluchomajtki, wózki inwalidzkie, sprzęt rehabilitacyjny. Co prawda zlecenie wypisuje lekarz, ale należy je potwierdzić w Narodowym Funduszu Zdrowia. Dopiero wtedy wyroby możemy odebrać w specjalistycznym sklepie. Niektóre placówki handlowe potwierdzenie załatwiają za nas, ale trwa to zwykle ponad dwa tygodnie. We wrześniu zrobimy to na miejscu i od ręki.

W mobilnym stoisku otrzymamy także informacje o placówkach z najkrótszymi terminami oczekiwania na badania lub planowe operacje, np. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy zabieg usuwania jaskry. Osobom zainteresowanym wglądem we własną dokumentację medyczną, NFZ zaproponuje założenie Internetowego Konta Pacjenta. Dzięki niemu możemy sprawdzić wypisane na nasze nazwisko recepty, historię wizyt lekarskich (od 2008 r.) opłacanych przez fundusz, czy dane medyczne dzieci.

Jak informuje Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM, mobilne stoisko NFZ stanie w Biurze Obsługi Klienta na parterze Urzędu Miasta przy ul. 1 Maja 16 w każdą środę września (4, 11, 18, 25) w godz. 9.30 -14.00.

UM Sochaczew

fot.archiwum