Strona główna Powiat Oznakowano strefy pomoru świń

Oznakowano strefy pomoru świń

395
0
PODZIEL SIĘ

Coraz bardziej rozszerza się strefa dotycząca zagrożeniem Afrykańskim Pomorem Świn (ASF). Prawie większość powiatu sochaczewskiego i niemal cała gmina Wyszogród są już w czerwonej strefie, czyli największego zagrożenia. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sochaczewie zaznaczył, że choroba jest groźna jedynie dla świń i dzików. Człowiek nie choruje, ale przenosi zakażenie na butach, ubraniu i poprzez środki komunikacyjne.

O tym, że wzrosło zagrożenie pomorem na wskazanych terenach informują tablice określające, czy teren jest zapowietrzony, czy też zagrożony. Na terenie Wyszogrodu w związku ze znalezionymi sztukami padłych dzików jest ustawiona tablica o zagrożeniu. Na terenie powiatu sochaczewskiego to są gminy Brochów i Młodzieszyn. Pozostałe gminy są w strefie, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się pomoru, ale nie było przypadków padłych zwierząt lub pojedyncze sztuki.

Największym zagrożeniem są gminy, które maja obszary leśne. Taki są właśnie Brochów i Młodzieszyn. Tereny leśne tam cechują się sporą migracją zwierząt. Reszta gmin, choć ma lasy na swym terenie to o nie tak dużym zagęszczeniu.

Urząd Gminy i Miasta Wyszogród już od 9 września ustawił na terenie gminy specjalne tablice informacyjne dotyczące Afrykańskiego Pomoru Świń. Takie tablice są wymogiem postawionym przez wojewodę mazowieckiego w sytuacji pojawienia większej ilości padłych zwierząt – dzików lub choroby stad świń w gospodarstwach.

Afrykański pomór świń występuję już na terenie powiatów płockiego, płońskiego i sochaczewskiego. Każda gmina wymieniona w rozporządzeniu wojewody zobligowana jest do oznakowania dróg na swoim terenie poprzez umieszczenie trwałych tablic informacyjnych o objęciu strefą zagrożenia lub zapowietrzenia ASF.

Powiatowy Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców o poszanowanie, nie usuwanie i nie zamalowywanie tych tablic. Mają one, jak zaznacza, charakter wyłącznie informacyjny.

Jednocześnie przypomina o zgłaszaniu padłych sztuk zwierząt oraz resztek po zabitych lub padłych zwierzętach. Informuje., by nie zostawiać w lesie resztek jedzenia, nie płoszyć dzikiej zwierzyny hałasem, nie spuszczać psów ze smyczy. Również zalecone są odpowiednie środki asekuracji i higieny w gospodarstwach rolnych i unikanie kontaktów ze zwierzętami gospodarskimi, a już na pewno świniami, przez co najmniej 72 godziny od momentu zetknięcia się z padliną. Pomocne dla służb sanitarnych po znalezieniu padłych sztuk jest oznakowanie terenu.,

BN

Fot. UGiMW