Strona główna Sochaczew miasto Odsłaniają historię miasta

Odsłaniają historię miasta

402
0
PODZIEL SIĘ

Do końca października potrwają prace wykopaliskowe na terenie budowy nowego amfiteatru. Jak informowaliśmy, podczas prac ziemnych związanych z budową jego drugiej części – od strony ulicy Podzamcze – natrafiono na nieznane do tej pory archeologom warstwy kulturowe. Odsłonięto wówczas fragmenty średniowiecznej ceramiki oraz dużą liczbę kości zwierzęcych.
Prace badawcze rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu i uczestniczy w nim kilku archeologów oraz wolontariusze z Sochaczewa. Podczas pierwszych prac natrafiono na rumowisko gruzu pochodzące prawdopodobnie z okresu I Wojny Światowej.
– Udało się również odsłonić kilka drewnianych elementów. Jednak na obecnym etapie trudno jest ocenić, z jakiego okresu mogą pochodzić – powiedział nam Mariusz Samborski, z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Oprócz tego znaleziono fragmenty ceramiki, guziki oraz osiemnastowieczne monety.
Jak poinformował nas Mariusz Samborski, po przebadaniu pierwszych, nowożytnych warstw archeolodzy wejdą na głębokość około półtora metra. Na tej głębokości, archeolodzy liczą na znalezienie przedmiotów z okresu średniowiecza.
Dodajmy, że w przypadku obecnie odkrytej warstwy historycznej mamy prawdopodobnie do czynienia z istniejącym tu w średniowieczu domostwem, na gruzach którego w kolejnych wiekach stawiano nowe zabudowania. Ostatnie z nich widać na przedwojennych pocztówkach, jak i na ówczesnych planach miasta. Było ono zlokalizowane w zachodniej części byłej widowni muszli koncertowej, tuż przy ulicy Podzamcze. Warto również wspomnieć o tym, że na jego terenie znajdowała się jedna z trzech średniowiecznych studni usytuowanych w rejonie wzgórza zamkowego.
dot
Fot.: MZSiPBnB

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułApel bohaterom Bitwy
Następny artykułWażne przed wyborami