Strona główna Kultura Nowy sezon w patriotycznym duchu

Nowy sezon w patriotycznym duchu

346
0
PODZIEL SIĘ

W Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie w sobotę, 7 września o godzinie 20.00 odbyła się inauguracja nowego sezonu artystycznego 2019-2020. Rozpoczął się on koncertem „Tu nasze miejsce … To nasz kraj!”. Gwiazdą wieczoru był Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalnego Patria. W programie wieczoru utwory patriotyczne i wojskowe.

Zespół Patria obchodzi w tym roku trzeci rok swej działalności.. Choć śpiewa i gra krótko to od samego początku zdobył sobie serca obserwatorów sochaczewskiej sceny artystycznej. Od początku prowadzi go i występuje w nim Arkadiusz Mamcarz. On też wyszukuje zapomniane czasem utwory patriotyczne i opracowuje do niektórych aranżacje.

– Dla nas jako zespołu jest ważne, że zainaugurowaliśmy nowy sezon artystyczny jako artyści. Nasz występ i prezentowany przez nas repertuar przypomina o obchodach 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Podczas koncertu przedstawione zostały znane wszystkim z wcześniejszych prezentacji piosenki „Warszawo ma”, „Dnia 1 września”, „Marsz Mokotowa”, „Rozszumiały się wierzby płaczące” – wspomina Arkadiusz Mocarz.

Owacje zdobyła solistka i skrzypaczka Patrii, Marysia Stasiak, która zaśpiewała „Już mi raz zabrali Wilno” i „Czerwone maki na Monte Casino”. W tym roku zdobyła pierwsze nagrody w konkursach pieśni patriotycznych m. in. „Nie mówię cicho, gdy mówię skąd jestem” w Sochaczewie oraz festiwalu Piosenki Sakralnej na Łotwie.

Początkowo zespół Patria był zespołem ściśle męskim. Tylko w gronie młodziutkich muzyków były dziewczęta obok chłopców. Teraz do zespoły dołączyły śpiewające panie. Na sobotnim koncercie pojawili nowi członkowie zespołu – Mateusz Targaszewski, Julia Matczak, Mikołaj Budner i Amelia Ratajczak.

Na scenie w SCK wystąpiła też Lena Stochmal, prawnuczka Michała Trutko, bohatera Bitwy nad Bzurą. Zagrała na fortepianie utwory Jana Sebastiana Bacha i Fryderyka Chopina. Na scenie również pojawił się zespół śpiewaczy Cantabile. W trakcie koncertu swoje wiersze patriotyczne przedstawiła Krystyna Kosieradzka.

BN

Fot. Iza Strzelecka (SCK)