Strona główna Powiat Nasze drogie drogi

Nasze drogie drogi

474
0
PODZIEL SIĘ

Najbliższy rok w gminach powiatu sochaczewskiego upłynie pod znakiem rozpoczęcia wielu inwestycji drogowych. Mieszkańcy z nadzieją czekają zwłaszcza na poprawę dróg powiatowych, których stan w wielu miejscach jest tragiczny. Jednak dzięki licznym zabiegom niektórym wójtom udało się zdobyć potrzebne dotacje na infrastrukturę drogową, a także inne inwestycje, m.in. poprawiające stan wodociągów i oświetlenia ulicznego.

– Naszej gminie udało się uzyskać dotację w wysokości 2 278 148 złotych na inwestycje drogowe. Dziękujemy tu bardzo jako gmina pani skarbnik, posłowi Maciejowi Małeckiemu oraz Starostwu Powiatowemu i Jolancie Gonta za wspieranie naszych aspiracji. Dla nas to ogromny sukces pozyskanie takich środków. Mój osobiście też jako wójta. Gmina sama nie dałaby rady wyłożyć takich funduszy na remonty dróg – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Droga i oświetlenie

Mieszkańców gminy cieszy ta perspektywa poprawy dróg w gminie. Jednak przy rocznym budżecie, który wynosi około 15 mln złotych, trudno wydać ponad 2 mln zł na drogi. Tak więc dotacja to prawdziwa gwiazdka z nieba dla mieszkańców Rybna i okolic, która pozwoli zrealizować plany inwestycyjne. W perspektywie jest przebudowa trzech odcinków dróg.
Ruszają ustalenia z powiatem sochaczewskim odnośnie przebudowy dróg na terenie gminy Rybno. Remonty mają być wykonane w Karolkowie Szwarockim i na odcinku Rybno – Józin
Część z nich już ruszyła tam dzięki otrzymanym funduszom z samorządu Województwa Mazowieckeigo „Razem Budujemy Mazowsze”. Jeszcze przed zimą zakończy się finansowany częściowo z tego źródła drugi etap przebudowy odcinka drogowego Aleksandrów – Cypriany. Dobra aura sprzyja i prace postępują w dość szybkim tempie.
Instalowane i zmieniane jest też oświetlenie uliczne na energooszczędne typu LED dzięki wsparciu z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw. W tej chwili w Karolkowie Rybnowskim i Wężykach. Niebawem ma być zmienione w Bronisławach. Jak zapowiada wójt Jaworski, oświetlenie jest wymieniane tam, gdzie jest lub zostało wcześniej zlikwidowane.

Rusza wielka budowa

Największe jednak plany inwestycyjne ma gmina Sochaczew, która w powiecie należy do największych pod względem liczebności mieszkańców i mająca największy budżet. Po stronie dochodów to prawie 70 mln złotych.
– Nie kryjemy tego, że jesteśmy, obok miasta Sochaczew, najbogatsi. Jednak musimy z rozmysłem gospodarzyć. Priorytetem są inwestycje, zwłaszcza infrastrukturalne. Rośniemy, rozwijamy się i musimy mieć przygotowane tereny pod budownictwo, nowe drogi oraz między innymi dobrą sieć energetyczną i wodociągową. To wielkie wyzwanie, ale musimy się z tym uporać, jeśli gmina ma zachować dotychczasowe tempo rozwoju – mówił Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew, na sesji rady gminy.
Stąd pojawiają się nowe środki na wsparcie inwestycji drogowych, m.in. w Kaźmierowie, dokończenie inwestycji w Kątach, jak również dróg w Bielicach, Dachowej, Gawłowie, czy trasy Żuków – Altanka. W przypadku Janówka Duranowskiego – Andrzejowa Duranowskiego to koszt remontu drogi sięgający około 350 tys. złotych. Umowa właśnie została podpisana i najpewniej inwestycja będzie gotowa jeszcze przed zimą.
Mieszkańcy gminy Sochaczew od dawna dopominają się o gruntowny remont drogi w Kożuszkach Parceli, która uznawana jest za najgorszą w gminie. Trudno po niej nawet przejechać. Mirosław Orliński podczas sesji rady gminy 4 września obiecał, że w najbliższym czasie stan tej drogi ulegnie poprawie. Inwestycja jest w planach, ale czy uda się ją zrealizować jeszcze przed zimą, to trudno przewidywać.
Wymieniane za to zgodnie z planem jest oświetlenie uliczne w ramach realizacji MIAS m.in. w Andrzejowie Duranowskim i Bronisławach. Mieszkańców gminy nurtuje też sprawa uszkodzonego mostka w Andrzejowie Duranowskim, który w ostatnim czasie się zawalił.
– Tu przyczyną było przeciążenie na drodze. Na mostku jest ograniczenie do trzech ton i co mamy zrobić, jak jest lekceważone i wjeżdżają na niego tiry. Most jest drewniany i co jakiś czas też musi być wzmacniany i naprawiany. I właśnie jest to realizowane – dodaje wójt gminy Sochaczew.

Bogumiła Nowak
Fot. Damian Jaworski