Strona główna Powiat Narodowe Czytanie z pieczątkami

Narodowe Czytanie z pieczątkami

322
0
PODZIEL SIĘ

Na terenie szkół powiatu sochaczewskiego trwa od początku września akcja Narodowego Czytania. Tematem tegorocznej akcji wspólnego czytania przez Polaków są „Nowele Polskie”.

Akcja ta odbywa się co roku, od 2012 roku w co drugą niedzielę września. Inicjatorem jej był Bronisław Komorowski, ówczesny prezydent RP i pierwszą lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Obecny prezydent Andrzej Duda kontynuuje te tradycję. Impreza obecnie objęta jest patronatem honorowym Pary Prezydenckiej RP.

W ramach ósmej edycji akcji Narodowego Czytania w Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłowie mieszkańcy spotkali się w sobotę, 7 września na wspólnej lekturze 8 nowel polskich pisarzy. Są to „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. Spotkanie to okazało się niezwykle udane. Młodsi woleli słuchać „Katarynki” i „Dobrej pani”. Natomiast młodzieży przypadł do gustu „Sachem”, a seniorom spodobały się „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego.

Podobnie było w Szkole Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach przy wyborze lektur. Na sali zasiadła cała reprezentacja szkoły poczynając od maluchów po ośmioklasistów. Młodsi karnie słuchali starych nowel. Nie specjalnie je rozumieli. Jak się okazuje treść, forma i temat są dla obecnych uczniów zupełnie z kosmosu.

Niewielu rozumie pojęcie suterena, kataryniarz, czy inne, które były zrozumiałe w XIX i na początku XX wieku. To już inna epoka – mówi jeden z uczestników Narodowego Czytania w SP Wyczółkach.

Atrakcja dla uczniów było to, że czytającymi byli przedstawiciele Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut zaproszeni przez Alicję Gałaj, dyrektora szkoły. To jak ona zaznaczyła, było nie tylko spotkanie z klasyka literatury polskiej, ale możliwość poznania współcześnie piszących.

– Pisać wiersze, czy książki zaczyna się czasem już w dzieciństwie, więc chcemy poznać również u was te osoby, które próbują swych sił w literaturze – wspomniała na początku Stanisława Podgórska, prezes Atutu.

Na spotkaniu z młodymi czytelnikami z Wyczółek byli Mirona Miklaszewska, Janusz Budnik, Appolonia Lato, Danuta Kłos, Grażyna Grobelska oraz Leszek Fłorczak. Jednak tym, co cieszyło się największym powodzeniem to odbicie własnoręczne pieczątki prezydenckiej, upamiętniającej Narodowe Czytania. Dzieci, szczególnie najmłodsze były tym zachwycone.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStrażacy walczyli o puchary
Następny artykułDwa dni na tatami