Strona główna Teresin Narodowe Czytanie na dworcu

Narodowe Czytanie na dworcu

270
0
PODZIEL SIĘ

Sobota, 7 września przeszła do historii jako dzień tegorocznego Narodowego Czytania. Była to już ósma odsłona akcji, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Wówczas została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania  nowele polskie.

Tradycyjnie do akcji aktywnie włączyła się Gminna Biblioteka Publiczna w Teresinie. Podobnie jak przed rokiem, Narodowe Czytanie odbyło się na tarasie widokowym obiektu „Dworzec TO.Kultura”.

Chciałabym podziękować wszystkim lektorom za wspólne czytanie i upowszechnianie czytelnictwa w naszej gminie. Piękna pogoda oraz otoczenie tylko potęgowały wzniosłość wydarzenia. Dziękuję za tak liczne przybycie wszystkim gościom, a najmłodszej uczestniczce naszego spotkania, zaledwie czteromiesięcznej Nel, przesyłam słodkie buziaki. Do zobaczenia w przyszłym roku – mówi Aleksandra Starus, dyrektor GBP.

W tym roku, w rolę lektorów wcieliły się głównie kobiety. Bożena Dentko – członkini Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa w Gminnej Bibliotece Publicznej w Teresinie, czytała fragment noweli Elizy Orzeszkowej „Dobra Pani”. Czytaniem noweli „Dym” autorstwa Marii Konopnickiej zajęła się Beata Pałuba – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Teresinie. „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą czytała Zofia Miazgowska – członkini teresińskiego DKK. Podobnie jak Wiesława Szymańska, która przeczytała fragment „Orki” Władysława Stanisława Reymonta. Z kolei Wiesława Koryś zaprezentowała treść „Sachem” Henryka Sienkiewicza, zaś Julia Szmidt zapoznała zebranych z nowelą „Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego.

W gronie czytających byli też – Jarosław Żejmo – dyrektor Szkoły Podstawowej w Szymanowie oraz Dawid Szarwas – uczeń klasy Vb ze Szkoły Podstawowej w Teresinie. Pierwszy z nich przeczytał fragment dzieła Stefana Żeromskiego „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”, drugi „Katarynkę” Bolesława Prusa.

Zorganizowana w Teresinie akcja „Narodowego Czytania” nie tylko popularyzowała czytelnictwo, ale też z pewnością udowodniła, że piękno polskiej literatury jest wiecznie zachwycające. Podczas wrześniowego finału akcji, nowele czytane były nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami.

Marcin Odolczyk

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowe wejście na stadion
Następny artykułBędzie dobra droga