Strona główna Sochaczew miasto Najcenniejsza cząstka Ojczyzny

Najcenniejsza cząstka Ojczyzny

347
0
PODZIEL SIĘ

17 września, w 80 rocznicę napaści ZSRR na Polskę w Trojanowie odbył się poświęcenie odnowionych mogił żołnierzy, którzy polegli w walkach nad Bzurą w 1939 r. Oddano również hołd pomordowanym na Wschodzie.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed Pomniku Pamięci przy kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Trojanowie. To właśnie tu znajdują się urny z ziemią z miejsc kaźni polskich żołnierzy, w tym mieszkańców Sochaczewa, pomordowanych na wschodzie.

Następnie na odnowionym cmentarzu wojennym przy Al.600-lecia odbyła się msza polowa i apel pamięci. Mszę odprawił ksiądz Kazimierz Wojtczak, proboszcz trojanowskiej parafii. W swoim kazaniu podkreślił, że spoczywający na trojanowskim cmentarzu żołnierze to nie tyko bohaterowie, ale i najcenniejsze cząstka ojczyzny. Cząstka, która w imię obrony Polski jak i naszych wartości oddała to, co najcenniejsze – życie.

Podczas uroczystości odczytano list wystosowany przez premiera Mateusza Morawieckiego do mieszkańców Sochaczewa. Premier podkreślił w nim, że dbałości o pamięć bohaterów września jest przejawem troski o nasz wspólne dziedzictwo. To oni, a także ci, którzy w czasie okupacji kontynuowali opór pozostawili nam wielki skarb – niepodległą i wolną ojczyznę. W podobnym tonie wypowiedział się również poseł Maciej Małecki, stwierdzając, że: – Dziś, kiedy spojrzymy na przyszłość ojczyzny, dochodzimy do jednej refleksji – to my mamy obowiązek troski o Polskę. Każdy z nas swoim życiem pisze jej historię. Co więcej, musimy nieść w Polskę i świat opowieść o męstwie i poświęceniu poległych za ojczyznę. Nie trzeba nas uczyć wolności, bo Polacy kochają ją najbardziej na świecie. Tych, którzy chcą dowiedzieć się ile kosztuje wolność, zapraszam do Sochaczewa. Niech pochylą głowy przed krzyżami na cmentarzu w Trojanowie.

Podczas uroczystości odbyło się poświęcenie żołnierskich kwatery oraz odczytano apel pamięci a kompania wojskowa oddała salwę honorowa. Obchody zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych.

Przypomnijmy, że dzięki otrzymaniu rządowej dotacji cmentarz wojskowy w Trojanowie przeszedł gruntowaną renowację. Przebudowano m.in. kwatery, chodniki oraz plac przed pomnikiem, zamontowano także nowe krzyże i tabliczki epitafijne z nazwiskami bohaterów Września 1939 roku.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak