Strona główna Sochaczew miasto Na ulicę zamiast do pojemnika

Na ulicę zamiast do pojemnika

375
0
PODZIEL SIĘ

Mimo że władze Sochaczewa oraz lokalne media apelowały o utrzymaniu miasta w czystości, niewiele to daje. Praktycznie każdego dnia do ulicznych koszy trafiają śmieci z firm i sklepów, za których usuwanie płacą wszyscy mieszkańcy Sochaczewa.

Każdego roku z miejskiego samorządu wydawane są setki tysięcy złotych na sprzątanie sochaczewskich ulic i placów. Koszty utrzymania miasta w czystości mogłyby być dużo mniejsze, gdyby niektórzy mieszkańcy zaczęli w końcu przestrzegać obowiązującego w Sochaczewie regulaminu czystości. Jednak jak pokazuje życie, niektórzy mają z tym duży problem. Dotyczy to szczególnie śmieci wytwarzanych w sklepach czy firmach. Okazuje się, że część sochaczewskich biznesmenów zamiast do posiadanych pojemników wyrzuca odpady do ulicznych koszy. A ilość pozbywanych się w ten sposób nieczystości przeraża nawet najstarszych stażem pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej.
Otóż każdego dnia pracownicy ZGK zbierają z koszy ustawionych na miejskich ulicach ponad 7 metrów sześciennych odpadów. A gdy robione są porządki w firmach czy sklepach, to ich ilość wzrasta dwukrotnie. Szczególnie widać to na ulicach Warszawskiej, Żeromskiego czy Staszica, gdzie wyrzucanie śmieci z firm i sklepów do koszy stojących na chodnikach, stało się nagminne.
– Nie mówię, że wszyscy tak robią. Jednak jest pewna grupa przedsiębiorców, którzy notorycznie wyrzucają odpady do ulicznych koszy lub podrzucają je do pojemników należących do wspólnot mieszkaniowych – stwierdza Paweł Krasucki, dyrektor ZGK. Jak dodaje, ustalenie sprawców jest dość trudne. Jednak w wielu przypadkach to się udaje. Niektórzy z właścicieli sklepów w podrzucanych śmieciach pozostawiają wystawiane przez siebie paragony czy pudełka z adresem firmy. Do takiej sytuacji doszło chociażby w ubiegłym tygodniu na ulicy Warszawskiej, gdzie właściciel sklepu Żabka wyrzucił cały worek paragonów do ulicznego kosza.
Co za to grozi? Otóż według obowiązującego na terenie Sochaczewa regulaminu utrzymania czystości i porządku, każda firma musi nie tylko posiadać pojemniki na zbieranie odpadów komunalnych, ale również mieć podpisaną umowę na ich wywóz. Jednak sam pojemnik i umowa nie wystarczą. W przypadku kontroli, a takie są przeprowadzane przez pracowników Urzędu Miejskiego, przedsiębiorca musi również okazać faktury za wywóz nieczystości. Ich brak skutkuje nałożeniem mandatu. Czy tak będzie tym razem nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że za usunięcie wyrzuconych paragonów zapłacimy my wszyscy, czyli mieszkańcy Sochaczewa.

Jerzy Szostak
Fot.: ZGK Sochaczew

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKolorowy zawrót głowy
Następny artykułNasze drogie drogi