Strona główna Kultura Muzyczny przegląd historii

Muzyczny przegląd historii

337
0
PODZIEL SIĘ

W Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Chopina w sobotę 14 września gościł z koncertem Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Występ ten był częścią tegorocznych obchodów 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Zespół zaprezentował muzyczny przekrój przez historię Polski – od utworów najdawniejszych po współczesne. Publiczność nagrodziła występy wielką owacją na stojąco.

 Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego to największy zespół mundurowy w Polsce. Jest to największa formacja artystyczna w siłach zbrojnych RP. Zespół dysponuje ponad 300 instrumentami i 1500 kostiumami z różnych epok. W jego skład wchodzą nie tylko muzycy, ale również soliści   – śpiewający i tańczący. Ci ostatni prezentują tańce polskie, ludowe, jak również inscenizacje wojskowe nawiązujące do konkretnych wydarzeń.

W Sochaczewie wystąpiła tylko orkiestra i część śpiewaków. Warunki, czyli niewielka scena, jak zaznaczono nie pozwoliły na zaprezentowanie z rozmachem wszystkich możliwości zespołu. Ale nawet w tak ograniczonej wersji zespół zaprezentował się godnie i zachwycił publiczność, która domagała się bisów.

W swojej działalności Reprezentacyjny Zespół Wojska Polskiego kultywuje m.in. tradycje grup artystycznych działających w czasach I Wojny Światowej, teatrów przy Domach Żołnierza Polskiego z czasów dwudziestolecia międzywojennego, jak również Teatru Polowego „Czołówka Rewiowa”, działającego w 2 Korpusie Polskim w latach 1941-1946. Na przestrzeni lat zyskał on światową renomę. Tworzą go posiadający wyższe wykształcenie muzyczne, zarówno żołnierze zawodowi, jak i cywile.

W Sochaczewie zespół wystąpił pod batutą mjr. Marcina Ślązaka, z udziałem pięciu solistów, którzy zaśpiewał m.in. arie z oper Stanisława Moniuszki, pieśni legionowe oraz powstańcze. To części z programów, które są w repertuarze zespołu – „Kocham wolność”, „Romantyczna podróż przez krainę Stanisława Moniuszki”, „Ojczyzno ma”, „Z polską pieśnią i tańcem przez wieki”, „Bóg, honor, ojczyzna”, „W drodze do niepodległej” czy podróż w krainę muzyki”.

Nie zabrakło też popularnych szlagierów okresu 20-lecia międzywojennego oraz piosenek powojennych m.in. ulubionego utworu z filmu „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”.

Zespół bisował i schodził ze sceny przy owacji na stojąco. Trudno się temu dziwić.

Zespół do Sochaczewa został zaproszony przez posła Macieja Małeckiego.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak; UM Sochaczew

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBędzie dobra droga
Następny artykułPowiat świętował plony