Strona główna Kultura Mocna barwa bluesa

Mocna barwa bluesa

318
0
PODZIEL SIĘ

Tak klasycznego i mocnego grania bluesowego dawno nie było w Klubie Kontrast przy Sochaczewskim Centrum Kultury w Sochaczewie. W sobotę, 21 września o godzinie 19.00 zagrał zespół Forsal. Już po kilku taktach podbił sochaczewską publiczność.

 Zespół Forsal istnieje od 6 lat i jest znany nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami z ambitnego i mocnego grania bluesa. To są nie tylko świetni muzycy, dobrze zgrani ze sobą, ale też grono przyjaciół, którzy za misję wybrali sobie granie ambitnej, ciekawej muzyki ze sporą dawką improwizacji.

Na sochaczewskiej scenie wystąpili w składzie – Jakub Konieczko (śpiew, harmonijka ustna), Adrian Lewandowski (gitara elektryczna), Dariusz Drążkiewicz (instrumenty klawiszowe), Wojciech Pachuta (gitara basowa) i Damian Smoliński (perkusja).

Klasyczny blues zasadniczo opiera się na trzech podstawowych akordach, ale otwarty jest na nieograniczone możliwości interpretacyjne i improwizacyjne. I te właśnie możliwości w mocnym, perfekcyjnym brzmieniu można było usłyszeć na koncercie. Szczególne wrażenie robiły solówki poszczególnych wykonawców. Publiczność była zachwycona zwłaszcza popisami na harmonijce ustnej w wykonaniu Jakuba Konieczki. Pokazał, że instrument ten choć skromny ma nieograniczone możliwości dla wykonawcy. Świetny był pojedynek muzyczny Jakuba z klawiszowcem Dariuszem, gdzie idealnie zgrywali różne wariacje muzyczne. Wrażenie robił też popis Adriana Lewandowskiego na gitarze i jego wirtuozeria gry, w której dominowało błyskawiczne tempo.

Muzyka Forsalu w wielu utworach miała zabarwienie rockowe, momentami nawet jazzowe. Nie były to łagodne, delikatne brzmienia, co też trafia się w bluesie, ale raczej mocne i twarde akordy, w sam raz na rozgrzewkę w ostatni dzień lata.

Wykonawcy zagrali głównie swoje autorskie kompozycje, ale goście Klubu Kontrast usłyszeli też kilka standardów m. in.. „Woke up ine the morning” czy „My baby left me”.

Koncert bluesowy rozpoczął nowy sezon muzyczny w „Kontraście”. Kolejne spotkanie z muzyką już za trzy tygodnie. Tym razem piosenka francuska i znany w Sochaczewie z wcześniejszych występów artysta – Eric Folly.

 BN

Fot. Bogumiła Nowak