Strona główna Sochaczew miasto Miliony zostaną przyznane

Miliony zostaną przyznane

404
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w przyszłym roku rozpocznie się przebudowa ulicy 15 Sierpnia, na odcinku od liceum do ulicy Broniewskiego. Miasto liczy również na wsparcie finansowe, dzięki któremu udałoby się przebudować kolejny fragment tej ulicy od Broniewskiego do obwodnicy miasta.

Potwierdziły się nasze informacje dotyczące przyznania miejskiemu samorządowi prawie trzech milionów złotych na pierwszy etap remontu ulicy 15 Sierpnia.
– To bardzo dobra wiadomość, bo jesteśmy o krok do przodu w staraniach o gruntowny remont tej drogi. Cieszy przede wszystkim wysokość przypisanej nam dotacji, która ma pokryć aż 70 procent kosztów kwalifikowanych – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Starania poskutkowały

Zadowoleniu burmistrza trudno się dziwić, ponieważ o przyznanie środków na ten cel władze miasta starały się od kilku lat. Miały być one przeznaczone na projekt przebudowy ulicy Licealnej i miejskiego odcinka ul. 15 Sierpnia.
Jednak pierwsze starania miasta spełzły na niczym. To spowodowało, że pierwszy etap projektu, czyli remont ulicy Licealnej, wykonano z środków własnych. Szansa na realizację drugiego zadania pojawiła się wraz z utworzeniem przez rząd Funduszu Dróg Samorządowych, który ma wspierać remonty lokalnych dróg. Miasto postanowiło wykorzystać nadarzającą się okazję i złożyło wniosek o dofinansowanie pierwszego etapu przebudowy ulicy 15 Sierpnia. Dzięki temu udało się pozyskać wsparcie w wysokości 2,7 mln zł, przy inwestycji szacowanej na 3,9 mln zł.
Otrzymane dofinansowanie oraz środki własne w wysokości 1,2 mln zł pozwolą na remont odcinka o długości 593 metrów – między LO im. F. Chopina a ulicą Broniewskiego. Plan zakłada gruntowną przebudowę ulicy, ułożenie chodników o łącznej długości ponad 750 metrów, wydzielenie pasów dla rowerów, przebudowę kanalizacji deszczowej oraz modernizację czterech skrzyżowań.

Za ciosem

Ale na tym nie koniec. Jak już informowaliśmy, miasto poszło za ciosem i złożyło – pod koniec sierpnia – wniosek o dotację na drugi etap modernizacji ulicy 15 Sierpnia – od Broniewskiego do obwodnicy. To odcinek drogi o długości 935 metrów, na którym planowane jest – oprócz przebudowy samej ulicy – także ułożenie nowych chodników, wytyczenie pasów dla rowerzystów oraz wykonanie brakujących fragmentów kanalizacji deszczowej. Do tego dojdzie budowa zatok postojowych i autobusowych.
– Chcemy przebudować też skrzyżowania 15 Sierpnia z Okrzei oraz z ulicą Łuszczewskich. W Łuszczewskich prace będą miały szerszy zakres, gdyż tam w połowie pasów zaprojektowano poprawiającą bezpieczeństwo wysepkę dla pieszych – stwierdza Piotr Osiecki.
Jeżeli wniosek także zyska uznanie i miasto otrzyma finansowe wsparcie, to cały miejski odcinek ulicy 15 Sierpnia zostanie przebudowany w ciągu najbliższych trzech lat.

Jerzy Szostak
Fot. Jerzy Szostak