Strona główna Sochaczew miasto Miasto zacznie łapać wodę

Miasto zacznie łapać wodę

400
0
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w tym roku powinniśmy poznać firmę, która na terenie Sochaczewa wybuduje zbiorniki retencyjne do gromadzenia wód opadowych oraz dostarczy specjalistyczny pojazd do podlewania miejskiej zieleni w okresie suszy. To pierwszy wart ponad 10 milionów złotych projekt, dotyczący zagospodarowania wód opadowych na terenie Sochaczewa.

Jak już informowaliśmy, miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej niemal 10 milionów zł dofinansowania na wdrożenie unikalnego w skali kraju i składającego się z ośmiu elementów projektu zagospodarowania wód opadowych. Dotyczy on obszaru dawnego Chemitexu, terenów w rejonie ulic Grunwaldzkiej, Parkowej i Ogrodowej oraz Płockiej i Łowickiej.

Zmagazynują deszczówkę

Projekt, jak podkreślają władze miasta, ma zapobiec niedoborowi wody na terenie miasta w okresie suszy.
– Niczym nieograniczony dostęp do czystej wody może się już niedługo okazać luksusem, dlatego nasz samorząd prowadzi dwa duże projekty zabezpieczające nas na przyszłość. Pierwszy z nich to odwiert geotermalny. Naukowcy wstępnie ocenili, że z tego źródła, z głębokości 1500 metrów, na jaką dotarło wiertło, możemy pozyskać nawet 190 metrów sześciennych słodkiej wody na godzinę. Drugi projekt zakłada gromadzenie deszczówki na potrzeby gospodarki komunalnej. Nie trzeba podlewać parków uzdatnioną wodą pobieraną z sieci wodociągowej, skoro można to robić deszczówką, którą mamy za darmo – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.
Pierwszy etap realizacji projektu rozpocznie się jeszcze w tym roku. Już w wrześniu miasto ogłosi przetargi na trzy pierwsze z ośmiu części tego projektu. Będzie on dotyczył budowy zbiorników retencyjnych oraz dostawy samochodu dla działu zieleni Zakładu Gospodarki Komunalnej. Jak już informowaliśmy, w Chodakowie powstanie zamknięty zbiornik zbierający wody opadowe i roztopowe płynące rozbudowaną i wyremontowaną kanalizacją deszczową w ulicach Parkowej, Ogrodowej, Topolowej i Grunwaldzkiej. Ma mieć 577,8 m3 pojemności. To konstrukcja o głębokości od 3,8 do 5,4 m. Drugi zbiornik retencyjny znajdzie się na terenie stacji uzdatniania wody przy ul. Płockiej. Ma odbierać wodę z ulic Płockiej i Łowickiej. Będzie to schowana pod ziemią żelbetowa konstrukcja o wymiarach 14 na 9 metrów i pojemności 334,1 metrów sześciennych.

Ulice jak koronki

Także w tym roku miasto chce zakupić nowy pojazd służący utrzymaniu zieleni miejskiej. Na co zostanie przeznaczonych 220 tys. zł.
– W dwa lata gruntownie przebudowaliśmy pięć hektarów terenów zielonych. Mam na myśli parki w Chodakowie, przy ulicy Traugutta oraz szkole muzycznej. Zieleń wymaga stałej uwagi, a automatyczny system nawadniania jest tylko w trzyhektarowym parku Garbolewskiego. Pozostałe tereny trzeba podlewać ręcznie i między innymi po to kupujemy specjalny samochód pozwalający ekipom ZGK wjechać między drzewa, dotrzeć do najdalszych zakątków alejkami parkowymi – informuje Piotr Osiecki. Zakup specjalnie wyposażonego pojazdu to wydatek około 220 tys. zł.
Natomiast w przyszłym roku w ramach projektu miasto chce przebudować drogi na terenie Chemitexu. Dzięki ażurowej nawierzchni deszczówka będzie trafiała trafiło do gruntu, a nie kanalizacją do Utraty. Nowa nawierzchnia zostanie położona na ulicach Wiskozowej, Chemicznej i Włókienniczej.
opr. jur

fot.pixabay