Strona główna Powiat Kongres Kół Gospodyń Wiejskich

Kongres Kół Gospodyń Wiejskich

290
0
PODZIEL SIĘ

Powiat sochaczewski gościł na swoim terenie we wtorek, 10 września br., Koła Gospodyń Wiejskich z czterech powiatów. Ministerstwo Środowiska we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, realizując „Programy rządowe na rzecz polskiej wsi” prowadzą działania związane z promocją tematyki przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, w ramach których organizują kongresy przeznaczone dla KGW.
Koła gospodyń wiejskich, to jedna z najstarszych form organizacji społecznych w Polsce, mająca ponad 150-letnią tradycję. W ostatnich latach obserwuje się renesans aktywności kobiet, a także mężczyzn zamieszkujących obszary wiejskie, którzy zrzeszają się w KGW. W powiecie sochaczewskim zarejestrowanych jest ich 18, a liczba ta nieustannie się zwiększa.

Nie tylko wykłady

Kongres odbył się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sochaczewie przy ul. Olimpijskiej w zadaszonym obiekcie sportowym. Zaprezentowano na nim cykl wykładów tematycznych, m.in. na temat ubiegania się o środki na prowadzenie KGW, procedury rejestracji produktu regionalnego, rozliczania KGW – uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów oraz sprzedaży produktów spożywczych przez KGW.
Przedstawiciele resortu przedstawili projekt „Ministerstwo Środowiska na rzecz polskiej wsi”, w ramach którego omówili m.in.: Program „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd”, „Agroenergia”, Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie – dofinansowanie regeneracji zakwaszonych gleb.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie Beata Fergińska przybliżyła przepisy sanitarne dotyczące sprzedaży produktów spożywczych przez KGW.
Wszystkim zgromadzonym zaprezentował się muzyczny zespół ludowy „Mazowszanie” oraz stoiska edukacyjne: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasów Państwowych oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w ramach programu „Polska smakuje”.

Regionalne przysmaki

W ramach Kongresu w Sochaczewie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zorganizował konkurs „Słodkie Smaki Regionów” z projektu „Polska Smakuje”, wzięło w nim udział 10 KGW. Wygrało ciasto Mannowiec, które przygotowało KGW „Gaj” z Adamowa. II miejsce zajęło KGW z Kromnowa za Nadwiślańskie smaki z konfiturą śliwkową, na miejscu trzecim uplasowało się KGW Troszynianki z Troszyna Polskiego za Powidła Buraczane z dodatkiem śliwek i jabłek. Komisji przewodniczył Paweł Smoliński zastępca dyrektora z KOWR oddział terenowy w Warszawie.
W skład komisji konkursowej weszli: Maciej Małecki – Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii Skarbu Państwa, Poseł na sejm RP, Rafał Romanowski – wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Ulicka – członek Zarządu Powiatu, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sochaczewie.
Kongres Kół Gospodyń Wiejskich, którego gospodarzem był sochaczewski samorząd powiatowy, zgromadził liczne grono przedstawicieli KGW rejonu powiatu sochaczewskiego, żyrardowskiego, płockiego oraz gostynińskiego. Otworzył go Maciej Małecki – poseł ziemi sochaczewskiej i Rafał Romanowski – wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Powiat sochaczewski reprezentowała Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, Anna Ulicka – członek Zarządu Powiatu, obecni byli przedstawiciele gmin z powiatu sochaczewskiego oraz instytucji z branży rolniczej.
Spotkanie poprowadziła z ramienia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dorota Kargul-Plewa, Doradca Energetyczny w zakresie aktualnych ofert finansowych na rzecz polskiej wsi w trosce o ochronę środowiska.
Starostwo Powiatowe
w Sochaczewie