Strona główna Kultura Galimatias coraz bliżej

Galimatias coraz bliżej

302
0
PODZIEL SIĘ

To będzie już osiemnasta edycja „Galimatiasu”. Ogólnopolski Przegląd Teatrów Niesfornych, który zyskuje właśnie swoją pełnoletność, zaplanowany jest na 11 i 12 października. Choć czasu jeszcze troszkę pozostało, to jednak organizatorzy właśnie ogłosili listę spektakli zakwalifikowanych do udziału.
Czekają nas zatem tradycyjne dwa dni wypełnione teatrem, rozmowami o sztuce i nie tylko, spotkaniami z ciekawymi ludźmi z całej Polski. Na scenie Teresińskiego Ośrodka Kultury zobaczymy łącznie trzynaście przedstawień.
– Galimatias obchodzi w tym roku osiemnaste urodziny. Mamy zatem nadzieję, że tegoroczna edycja jednej z największych imprez teatralnych na Mazowszu pokaże, że Galimatias dojrzał, zmężniał i że ma mnóstwo do zaoferowania – mówi Katarzyna Rospędowska z Teresińskiego Ośrodka Kultury. – Co roku staramy się wyselekcjonować przedstawienia, które w szerokim zakresie pokażą, co się obecnie dzieje w teatrach miłośniczych. A po tegorocznych zgłoszeniach można uznać, że dzieje się bardzo wiele – poziom nadesłanych spektakli był wyjątkowo wysoki – dodaje.
Już wiadomo, że widzowie ujrzą m.in. spektakle nawiązujące do aktualnych wydarzeń politycznych w naszym kraju, choć nie zabraknie też aspektów związanych z historią.
– Obok spektakli młodzieżowych wystąpią grupy seniorów. Oprócz dużych form scenicznych, będą też monodramy i spektakle kameralne. Oczywiście, będzie też klasyka, choć w nowym wydaniu – zapowiadają organizatorzy z Tok-u. Tegoroczne spektakle oceniać będzie komisja jurorska.
W jej składzie zasiądą: Natalia Fijewska-Zdanowska, Lech Śliwonik, Bartosz Mazur i Paulina Janiak. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy wezmą udział w nocnych dyskusjach.
Tymczasem jest już lista spektakli zakwalifikowanych do XVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias ‘2019, są to: Aktualnie Absolutnie Absurdalni „No cóż, taki naród”, Kompania Teatralna Mamro „Eksperyment”, Teatr Bez Didaskaliów „Ja – kilkunastoletnia”, Teatr Impresja „Marzyłyśmy”, Teatr Kaprys „Zielona”, Teatr KODorosły „Dziadowskie opowieści”, Teatr Krzyk „Hej Ty”, Teatr Poświęcony „Niechciany”, Teatr Przebudzeni „Istny Cyrk”, Teatr W kieszeni „Dziura”, Teatr W Międzyczasie „Kartki z teraźniejszości”, T.Lab „Mała moja wojna”, The M.A.S.K. „Księżniczka na opak wywrócona”.
Łącznie zgłosiło się blisko trzydzieści grup, komisja miała bardzo trudne zadanie już na etapie eliminacji. Najlepsze teatry zobaczymy na deskach TOK-u w drugi weekend października. Przed nami kulturalna uczta sceniczna.
Marcin Odolczyk