Strona główna Powiat Dozynki w cygańskich rytmach

Dozynki w cygańskich rytmach

470
0
PODZIEL SIĘ

W tym roku Święto Plonów Powiatu Sochaczewskiego odbędzie się w niedzielę, 15 września, w gminie Iłów – w miejscowości Giżyce. Do udziału w dożynkach powiatowych zapraszają: parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz Urząd Gminy w Iłowie.

Uroczystości odbędą się w Giżycach, a rozpocznie je tradycyjnie msza święta o godz. 12.00, odprawiona w intencji rolników. Tu delegacje z gmin złożą na ołtarzu wieńce dożynkowe oraz bochny chleba wypieczone z tegorocznego zebranego zboża.

Następnie dożynki przeniosą się na pobliski teren parafialny, gdzie na wszystkich czekać będzie festyn rodzinny z atrakcjami. Rozpocznie się on tradycyjnie od obrzędu dzielenia chlebem i złożenia podziękowań delegacjom wieńcowym. Ponadto w programie przewidziano m.in. występ Sochaczewskiej Orkiestry Dętej, a także przedstawicieli mieszkańców gminy Iłów. Swoje talenty muzyczne zaprezentują podopieczni Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie, Zespół Koła Emerytów i Rencistów „Iłowiacy” oraz zespół „Teraz My”, a także Angelika Orzeszek i Joanna Rolewska. W rytmach disco polo do wspólnej tanecznej zabawy zachęcać będą zespoły Bravo i Exell. Nowością na dożynkach będzie z pewnością występ zespołu Cygańskie Czary i Eleny Rutkowskiej.

Zapowiada się muzyczno-taneczne widowisko pełne orientalnej zmysłowości, cygańskiego temperamentu. Cudowna autentyczna muzyka romska, śpiew i taniec, a także niesamowite stroje stworzą niezapomnianą atmosferę i wprowadzą widzów w zaczarowany i tajemniczy świat Romów. Urok osobisty artystów zespołu Cygańskie Czary i ich interpretacja utworów gwarantują odbiorcy niezapomniane przeżycia, wspaniałą zabawę oraz bezgraniczną miłość do cygańskiej muzyki. Zespół wykona m.in. takie utwory jak: „Czarne oczy”, „Szurjaki”, „Graj piękny cyganie”, „Jadą wozy kolorowe” czy „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma”.

Organizatorzy dożynek zaplanowali dla uczestników także wiele innych atrakcji, w tym darmową watę, malowanie twarzy oraz fotobudkę. Będą konkursy, wesołe miasteczko dla najmłodszych, stoiska z rękodziełem, zabawkami czy wyrobami pszczelarskimi. Na wszystkich czekać będzie ogródek gastronomiczny oraz darmowa grochówka.

Partnerami Dożynek Powiatowych są: Rada Powiatowa MIR oraz MODR oddział w Bielicach, zaś Partnerem Strategicznym jest PGNiG Obrót Detaliczny.

Sponsorami wydarzenia w rym roku są: Sochaczewskie Centrum Kredytowe, Gospodarstwo Sadownicze „Tęczowy Ogród”, Sklepy ABP Market Adam i Bożena Papierowscy, Bank Spółdzielczy w Iłowie oraz Vistula Bank Spółdzielczy – oddział w Iłowie.

W tym roku rolę starostów dożynkowych przyjęli Bogusława i Dariusz Orlińscy, mieszkańcy Piotrowa. Państwo Orlińscy wraz z pięciorgiem dzieci prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne (warzywno-ogrodnicze) o powierzchni 10 ha. Specjalizują się w uprawie warzyw (brukselka, kapusta pekińska) oraz prowadzą sad czereśniowy. Aktywnie włączają się w przedsięwzięcia swej parafii i lokalnej społeczności. Pan Dariusz od lat jest członkiem Rady Parafialnej w Giżycach.

Organizatorzy zapraszają rolników, jak również całą społeczność naszego powiatu do udziału w uroczystościach dziękczynnych za tegoroczne plony.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

 RAMKA

Program uroczystości

11.45 Zbiórka delegacji wieńcowych przed kościołem

12.00 Uroczysta Msza Święta Dziękczynna

13.20 Przemarsz korowodu dożynkowego z wieńcami na pobliski teren parafialny

13.30 Oficjalne rozpoczęcie uroczystości dożynkowych

– powitanie i przemówienia, ceremoniał dożynkowy

14.20 Rozstrzygnięcie konkursów w ramach projektu: „Ziemia Giżycka dawniej i dziś w 780. rocznicę miejscowości”

15.00 Występ Sochaczewskiej Orkiestry Dętej

15.50 Rozstrzygnięcie konkursu „Miodowe przysmaki Ziemi Sochaczewskiej”

16.20 Występy iłowskie: folkowo – na ludowo, czyli muzyczna prezentacja Gminnego Ośrodka Kultury; Zespół Koła Emerytów i Rencistów „Iłowiacy”

– zespół „Teraz My”; Angelika Orzeszek i Joanna Rolewska

17.20 Konkurs

17.40 Występ zespołu Bravo

19.00 Występ zespołu Cygańskie Czary

20.00 Koncert zespołu Exell