Strona główna Iłów Apel bohaterom Bitwy

Apel bohaterom Bitwy

369
0
PODZIEL SIĘ

 Z okazji 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach odbył się 18 września uroczystym apel, poświęcony pamięci poległych uczestników tej batalii. Uczniowie klasy VIII pod kierunkiem Izabeli Kubiak, nauczyciela historii i koordynatora szkolnego obchodów, przedstawili zarys walk nad Bzurą we wrześniu 1939 roku oraz tragiczne losy miejscowej ludności podczas całej okupacji niemieckiej.

Potem cała społeczność szkolna udała się na cmentarz w Giżycach, gdzie przy mogiłach żołnierskich oddano hołd poległym i zapalono znicze. Krystyna Wilczek, dyrektor szkoły zaznaczyła jak ważna jest znajomość historii regionu i wydarzeń, które kształtowały postawy i patriotyzm mieszkańców. Następnie delegacja ze sztandarem szkoły udała się do pobliskiej miejscowości, do Henrykowa, pod monument poświęcony ofiarom zbrodni dokonanej na ludności polskiej przez wojska niemieckie 18 września 1939 roku. Złożone zostały wiązanki oraz zapalone znicze.

W uroczystościach gminnych wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych na czele z Janem Pawłem Kraśniewskim, wójtem gminy Iłów.

 Oprac. BN

Fot. SP Giżyce