Strona główna Iłów Wsparcie przyspieszy budowę

Wsparcie przyspieszy budowę

393
0
PODZIEL SIĘ

Samorządowi iłowskiemu udało się zdobyć dotację na kolejny etap budowy sali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych Brzozowie Starym. Inwestycja rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. Po wielu staraniach udało się gminie dostać prawie 2 mln zł. To pozwoli realizować prace zgodnie z harmonogramem. Finał budowy przewidywany jest na 2022 rok.

Budowa sali sportowej była wymarzonym celem szkoły w Brzozowie Starym. Podstawówka ma prawie sto lat. Jednak w obecnej siedzibie jest od około sześciu dekad. Przez ten czas szkoła przeszła kilka modernizacji i remontów. Gruntowny remont rozpoczął się w 2007 roku i zakończył po sześciu latach. W tym czasie powstała kuchnia szkolna wraz ze stołówką, która wydaje około 70 obiadów dla uczniów, nie tylko tych z Brzozowa, ale też dowozi je do szkół w Kapturach i Giżycach.

Największą jednak bolączką szkoły był brak odpowiedniej sali gimnastycznej. Uczniowie w ciepłe dni ćwiczą poza szkołą, na boisku. Natomiast w chłodne miesiące – od późnej jesieni do wczesnej wiosny na korytarzu.

Potrzebna od zawsze

– Takie warunki, jakie mamy, nie przystają do współczesnych wymogów. Nie można prowadzić zajęć sportowych na korytarzu. Budowa sali gimnastycznej w naszej szkole, to dla nas najważniejsza inwestycja i potrzebna od zawsze – wspominał już w 2015 roku Andrzej Grabarek, dyrektor szkoły w Brzozowie Starym.

Wtedy zakładano, że budowa sali sportowej ruszy z początkiem 2016 roku. Jednak tak się nie stało. Drugą, pilną inwestycją było powiększenie przedszkola i jego przebudowa. Jednak obu inwestycji jednocześnie nie mógł sfinansować gminny budżet. Postawiono na budowę nowoczesnej sali gimnastycznej. Jednak inwestycja ta, choć ją planowano od dawna, nie ruszyła w 2016 roku. W końcu wystartowała dopiero we wrześniu 2018 roku. W pierwszym roku wykonane zostały tylko fundamenty. W bieżącym roku stanęły w całości mury.

– Tegoroczny budżet tej inwestycji to 300 tysięcy złotych. Do końca roku chcemy doprowadzić do zadaszenia obiektu. To najważniejsze zabezpieczenie budowy przed zimą – mówi Jan Paweł Kraśniewski, wójt gminy Iłów.

Wsparcie posła i ministra

Budowa sali sportowej trwa nieprzerwanie. Jednak w ostatnim roku wzrosły ceny materiałów budowlanych i problemem zaczęło być dotrzymanie harmonogramu budowy. Chodzi, o czym wspomniał Jan Paweł Kraśniewski, o zachowanie płynności finansowej inwestycji. Gmina rozpoczęła starania o uzyskanie dofinansowania. Pierwszy wniosek o dotację z Programu Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej nie znalazł pozytywnego rozstrzygnięcia. Jednak wójt gminy Iłów nie rezygnował.

Jan Paweł Kraśniewski złożył kolejny wniosek w Ministerstwie Sportu. I czekał na rozstrzygnięcie. Na początku sierpnia uzyskał pozytywną akceptację.

Dzięki wsparciu posła Macieja Małeckiego, Ministerstwo Sportu zdecydowało się przyznać gminie Iłów 1 899 200 zł dofinansowania na budowę sali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych Brzozowie Starym.

To dla nas ogromna radość, że mamy zabezpieczone środki na tę inwestycję. Możemy teraz spokojnie realizować inne zadania w gminie, gdyż nie musimy już martwić się o budowę. W terminie będzie ona zadaszona, a inne prace będą realizowane zgodnie z harmonogramem. Wykończenie i oddanie do użytku sali przewidywane jest w 2022 roku. Cała inwestycja to koszt około 5 mln zł, więc dość sporo, jak na nasze możliwości – dodaje Jan Paweł Kraśniewski.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSztuka w huku armat
Następny artykułSzaleństwo na dechach