Strona główna Kultura W rytmach Bossa Novy

W rytmach Bossa Novy

344
0
PODZIEL SIĘ

Zupełnie inną formę jazzu usłyszała sochaczewska publiczność w niedzielę 11 sierpnia, na letniej scenie przy placu Tadeusza Kościuszki. Podczas koncertu, w ramach II Sochaczewskiego Festiwalu Jazzowego wystąpili – Grażyna Auguścik i Paulinho Garcia, polsko-brazylijski duet. Na koncert przybyła liczna rzesza fanów z Warszawy, Żyrardowa i Łodzi. Była też grupka miłośników jazzu z USA.

Tuż po wyjściu na scenę Grażyna Auguścik zaznaczyła, że jest to jej pierwszy w życiu koncert przed sochaczewską publicznością i ma pewne obawy przed plenerowym koncertem, gdyż przyzwyczajona jest raczej do klubowych klimatów. Jednak publiczność jej nie zawiodła i występ przyjęty został entuzjastycznie. Trudno się temu dziwić, wszak polsko-brazylijska para to światowa liga współczesnego jazzu. Artyści potwierdzili, że na swą renomę w pełni zasługują.

Mistrzowskie wokalizy

Grażynie Auguścik w trakcie występu towarzyszył Paulinho Garcia, jeden z najwybitniejszych wykonawców muzyki brazylijskiej. Na ich koncert złożyły się najpiękniejsze światowe bossa novy w niezwykłych aranżacjach – na gitarę i dwa głosy. Bossa nova w wykonaniu Grażyny i Paulinho, to prawdziwy muzyczny majstersztyk. Szczególnie jazzowe wokalizy zachwycały skokami tonów i wibrującym brzmieniem. Ktoś, to pamięta zespół Novi Singers, słynący z wokalnych improwizacji, miał tu podobne w tonacji wykonanie pełne ekwilibrystycznych popisów.

Grażyna Auguścik zadebiutowała jako wokalistka w 1977 roku na festiwalu młodych talentów w Toruniu. Dwa lata później zdobyła główną nagrodę w konkursie debiutów w Opolu. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty „Sunrise Sunset” w 1988 roku trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Od połowy lat 90. XX wieku mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie kontynuuje swą artystyczną karierę. Nagrała 13 autorskich albumów, w tym dwa z Urszulą Dudziak.

Jej niezwykły głos zaliczany jest do najwybitniejszych w światowym jazzie. Grażyna Auguścik jest uznanym aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnych zespołów. Przez wielu amerykańskich krytyków uważana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej.

Mistrz bossa novy

Partner artystyczny Grażyny Auguścik, Paulinho Garcia, choć urodził się w Brazylii, to od blisko 40 lat mieszka w Chicago. Tam komponuje, gra na gitarze i śpiewa. Karierę muzyczną rozpoczynał w wieku dziewięciu lat. Jest jednym z najwybitniejszych wykonawców muzyki brazylijskiej. Koncertował w wielu krajach świata. Od ponad dziesięciu lat, wspólnie z saksofonistą Gregiem Fishmanem tworzy duet „Two for Brazil”. Brazylijski muzyk wydał kilkanaście płyt, zarówno solowych, jak i we współpracy z innymi gwiazdami muzyki. Od ponad 20 lat gra wspólnie z Grażyną Auguścik i to z wielkimi sukcesami.

– Mieszkałam jakiś czas w Bostonie, kiedy znajoma zaproponowała mi poznanie Paulinho. Usłyszenia, jak śpiewa i gra. Uważała, że razem powinniśmy coś stworzyć. Na próbę przygotowaliśmy występ i tak się zaczęło. Pierwszy koncert okazał się sukcesem. Myślę, że będziemy wspólnie występować aż do śmierci – stwierdziła polska gwiazda jazzu.

W Sochaczewie zaprezentowali jazz połączony z brazylijską bossa novą. Wykonali też m.in. utwory „Fragile” z repertuaru Stinga, oraz „Blackbird” i „Norwegian Wood” The Beatles. Publiczność entuzjastycznie przyjęła fragment „Czarnego Orfeusza” oraz piosenkę z repertuaru Mieczysława Szczęśnianka do słów ks. Jana Twardowskiego „Poza nami”, wykonaną w latynoskim brzmieniu, zaśpiewaną przez obu wykonawców w oryginale po polsku i w wersji angielskiej.

Po koncercie fani oblegli Grażynę i Paulinho. Mogli też nabyć unikalne płyty, w tym „Bossa e ouatras nova”, wydaną w tym roku i nieosiągalną w sklepach, a do kupienia tylko na ich koncertach.

Być może nie było to ostatnie spotkanie z tym mistrzowskim duetem, gdyż podobno urząd miasta chce nawiązać dalszą współpracę z tymi artystami. Taką deklarację po koncercie publiczność przyjęła brawami.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak