Strona główna Sochaczew miasto Uczcili pamięć bohaterów

Uczcili pamięć bohaterów

458
0
PODZIEL SIĘ

Punktualnie o godzinie 17.00 zabrzmiały syreny i dzwony kościelne w całym mieście. Upamiętniając Godzinę W, czyli moment wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie z tej okazji na placu Tadeusza Kościuszki w Sochaczewie odbyły się uroczystości przypominające te wydarzenia. Mieszkańcy tłumnie przybyli na plac, by uczcić pamięć bohaterskich uczestników Powstania Warszawskiego.

W tym roku obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego trwały przez dwa dni. Dzień wcześniej, 31 lipca o godzinie 19.00 w Tułowicach zorganizowane zostało ognisko partyzanckie w trakcie, którego młodzież czytała wspomnienia powstańców z 1944 roku. W tym spotkaniu uczestniczyli tez ostatni już weterani wojenni. Ognisko było podsumowaniem III warsztatów historycznych „Młodzi żołnierze batalionu AK majora Korwina”. Następnego dnia tegoroczni uczestnicy warsztatów wzięli udział w rekonstrukcji wymarszu oddziału AK Skowronek wraz z Muzealną Grupą Historyczną.

Tuż przed godzina 17.00 ma placu Kościuszki dokonano otwarcia wystawy Jakuba Wojewody „My Armii Krajowej Żołnierze. Sochaczewski obwód AK Skowronek w walce o wolność 1939-45”. Na planszach można zobaczyć uczestników ruchu oporu walczących w okresie okupacji. Wystawa wywołała spore zainteresowanie Wiele osób z zaciekawieniem studiowało biogramy prezentowanych postaci.

Tuż przed godziną 17.00 słuchać można było muzyki powstańczej. Pracownicy działu promocji sochaczewskiego urzędu miasta rozdawali pamiątkowe wydruki „Kuriera Sochaczewskiego” przewiązanego biało czerwona wstążka, przypominającego wspomnienia uczestników wymarszu na pomoc walczącej w powstaniu Warszawie.

Po wybrzmieniu syren i dzwonów rozpoczęła się doroczna rekonstrukcja wymarszu oddziałów AK Skowronek. Jak co roku z różnych stron placu przyszli uczestnicy, a potem wjechała bryczka, z której rozdawano uzbrojenie uczestnikom rekonstrukcji. Wśród oklasków młodzi uczestnicy zeszli z placu.

Po nich na plac weszły poczty sztandarowe wojska, policji, kombatantów wraz z kompanią honorową wojska polskiego, rekonstruktorami oraz orkiestrą wojskową z Siedlec. Poczet sztandarowy wystawiony przez 38. Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej z Bielic wciągnął flagę państwową na maszt przy dźwiękach hymnu. Następnie Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa przypomniał w krótkim wystąpieniu okoliczności w jakich doszło do Powstania Warszawskiego oraz rolę tego zrywu. Po nim o postawach bohaterskich polskich obrońców Warszawy mówił Maciej Małecki, poseł na Sejm RP.

Odczytany został Apel Pamięci, przypominający żołnierzy Powstania oraz mieszkańców stolicy, a także wszystkich, którzy polegli w jej obronie lub w wyniku popowstańczych prześladowań okupanta lub powojennych szykan późniejszych władz komunistycznych. Po nim oddana została przez kompanię wojska polskiego trzykrotna salwa honorowa. Uroczystość zakończyła krótka defilada oddziałów na placu i wymarsz do dźwięków orkiestry, która zaprezentowała wiązankę piosenek powstańczych.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPrzyjmują wnioski
Następny artykułBłędne koło segregacji