Strona główna Kultura Tłumy świetowały nad Bzurą (GALERIA ZDJĘĆ)

Tłumy świetowały nad Bzurą (GALERIA ZDJĘĆ)

805
0
PODZIEL SIĘ

nasz patronat

Tym razem pogoda była znakomita, co sprawiło, że nie zabrakło mieszkańców i turystów, którzy tłumnie zawitali nad Bzurę. W sobotę, 24 sierpnia, aby po raz piąty odbyło „Święto Bzury”. Impreza organizowana  przez naszą redakcję i Miasto Sochaczew.

 Pierwsi uczestnicy pikniku pojawili się z samego rana. Zaraz po godzinie 11.00 ruszyła Amatorska Liga MMA, przygotowana przez Fight Club Dragon z Sochaczewa. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem publiczności.

W czasie walk w klatce polało się trochę krwi, lecz nie było groźnych kontuzji. I sporo osób śledziło z zapartym tchem przebieg walk. Szerzej o turnieju MMA piszemy a stronie 24.

Odbyły się też zawody kajakowe na wodzie, w które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Dla każdego coś miłego

Bardzo wiele atrakcji było na stoiskach wystawców. Harcerze z sekcji żeglarskiej Hufca ZHP Sochaczew uczyli wiązania węzłów żeglarskich i innych potrzebnych w domu węzełków. Kąciki dla dzieci z atrakcjami przygotowały ZWIK oraz MOSiR z Sochaczewa. Rekonstruktorzy z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą pokazali sprzęt wojskowy z okresu II Wojny Światowej i zachęcali do udziału w Pikniku VII Wieków Historii „Bzura 1939”. Piknik ten połączony ma być z rekonstrukcją Bitwy nad Bzurą i odbędzie się 8 września.

O imprezach i atrakcjach miasta można było dowiedzieć się w stoisku Informacji Turystycznej, która działa przy MZSiPBnadB od wakacji tego roku. Swoje stoiska mieli też organizatorzy „Święta Bzury” – Urząd Miasta Sochaczewa oraz Express Sochaczewski.

Swój sprzęt zaprezentowali też WOPR-owcy i Państwowa Powiatowa Straż Pożarna z Sochaczewa. Jednak powszechną sympatię wzbudziła suczka – ratowniczka. Jak mówił jej opiekun niespełna półroczna nowofunladka – wodołaz ma serce i charakter ratownika. Świetnie sprawdza się i potrafi niesfornych chwycić za grzywę lub kostium plażowy i wyciągnąć z wody. Najmłodsi bawili się na dmuchańcach, jeździli na kucykach oraz poddawali się malowaniu buziek, wczepianiu kolorowych warkoczyków, pochłaniali góry cukrowej waty i popcornu.

Świętowanie na sportowo

W tym roku imprezę poprowadziła, Jolanta Kawczyńska, którą wspierali Agata Kalińska – z Urzędu Miejskiego oraz Janusz Szostak – pomysłodawca Święta Bzury. Wspólnie zachęcali do uczestniczenia w konkursach i zabawach. Był też pokaz rugby przygotowany przez weteranów Rugby Club Orkan. To była prawdziwa, dynamiczna rozgrywka dwóch ekip. Starcie zakończyło się remisem. W rozgrywkach brały też udział panie, które wykazały się niezwykła walecznością w zdobywaniu punktów. Ten nietypowy mecz z humorem komentował Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa.

Publiczność oczarowały kondycją i temperamentem panie z Dream Team Sochaczew, prowadzone przez Ewą Osińską, przedstawiając zumbę. Taniec zachwycił, tym bardziej, że panie były niezwykle energiczne i żywiołowe, co przy wielkim upale wywołało niekłamany podziw.

Tłum z nie mniejszym zainteresowaniem i uznaniem śledził poczynania ratowników WOPR i strażaków, którzy pokazali akcję ratowania tonących. Szybkość i sprawność działania nagrodzone zostały brawami.

Po wręczeniu pucharów i nagród najlepszym zawodnikom w Amatorskiej Lidze MMA odbyły się mistrzostwa w armwrestlingu, czyli siłowania na rękę oraz przerzucaniu opony na czas, przygotowane również przez Fight Club Dragon z Sochaczewa. Co zaskakujące, w tej ostatniej rozgrywce startowało wiele pań i dzieci, wykazując się tężyzną fizyczną. Jednak nie wszystkim udało się przerzucić oponę. Najmłodsi uczestnicy nie byli jej w stanie udźwignąć, mimo wielkiego ducha walki.

Magia poezji i muzyki

Po raz czwarty odbył się finał konkursu na wiersz o Bzurze. W tym roku startowało 18 poetów. Laureatką została Małgorzata Marcinkowska z Dobrej (woj. wielkopolskie) za wiersz „Pocałunek Bzury”. Laur Bzury wręczył poetce Maciej Małecki, poseł na Sejm RP.

Potem ruszyła część muzyczna „Święta Bzury”. Na scenie pojawi się sochaczewski zespół No Days Off z wokalistką Anitą Znamirowską, Artystka zachwyciła publiczność wspaniałym głosem, temperamentem i świetnym wykonaniem różnorodnych utworów. Będzie można ich wkrótce usłyszeć 8 września na Eko Pikniku w Kampinosie.

Potem sceną zawładnęli Junior Vasyl i Cygańskie Książęta. Zabawa ruszyła pełna parą. Cyganie śpiewali, tańczyli i zachęcali do wspólnej zabawy. Tłum zgromadzony wokół estrady ruszył w pląsy z ochotą. Wszyscy świetnie się – zarówno starzy, jak i młodzi, a nawet kilkuletnie maluchy. Zespół zaprezentował znane i lubiane od lat utwory cygańskie, jak też zupełnie nowe piosenki w rytmach disco i rockowych. Aż żal było, że czas koncertu tak szybko minął.

Imprezę zakończyła dyskoteka na dechach, poprowadzona DJ Sebastiana.

W niedzielę, 25 sierpnia odbyły się Otwarte Zawody Spinningowe o Puchar Burmistrza Sochaczewa „Jaź Bzury”, którym patronował Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

fot. Dorota Owczarczyk

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKronika kryminalna
Następny artykułCzekanie na wielką kasę