Strona główna Teresin Tłum wiernych w Niepokalanowie

Tłum wiernych w Niepokalanowie

272
0
PODZIEL SIĘ

W przeddzień Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w Niepokalanowie trwały uroczystości związane z kolejną rocznicą męczeńskiej śmierci o. Maksymiliana Kolbe. Rozpoczęły się już o godzinie 10.00 adoracją Najświętszego Sakramentu i Różańcem w niepokalanowskiej Bazylice Mniejszej.

Po zakończeniu mszy świętej o godzinie 11.00 tradycyjnie złożono kwiaty przy pomniku założyciela Niepokalanowa. Nabożeństwo Transitus rozpoczęło się w celi zakonnej św. Maksymiliana, a zakończyło przy ołtarzu św. Maksymiliana. Zainteresowaniem cieszyła się też projekcja filmu „Dwie korony” w reżyserii Michała Kondrata. To polski dokument fabularyzowany, poświęcony działalności franciszkanina ojca Kolbego. Przypomnijmy, jego polska premiera miała miejsce w październiku 2017, a część scen kręcono na terenie Niepokalanowa.

Przypadające na dzień 15 sierpnia Święto Wniebowzięcia NM Panny, to w Niepokalanowie czas zwyczajowego Odpustu. Jak co roku, przybyły tu tłumy wiernych. O godz. 11.30 przy ołtarzu polowym uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy łomżyński. Wcześniej odbyła się tu konferencja na temat zawierzenia i świadectwa.

Tego dnia, w Święto Matki Boskiej Zielnej, po każdej Mszy św. odbywało się święcenie kwiatów, owoców i ziół przyniesionych przez wiernych. W godzinach popołudniowych miało miejsce nabożeństwo „dróżek maryjnych” wokół Bazyliki z rozważaniem siedmiu radości Najświętszej Marii Panny. Tradycyjnie już Odpust w Niepokalanowie to także cieszące się dużą popularnością stragany z balonami, obwarzankami, zabawkami i wszelkimi drobiazgami. Barwnie i kolorowo na ulicy Szymanowskiej było aż do zmierzchu.

Marcin Odolczyk

Fot. Marcin Odolczyk