Strona główna Sochaczew gmina Szukają pola bitwy

Szukają pola bitwy

369
0
PODZIEL SIĘ

 Przez miniony weekend 23-25 sierpnia grupa pasjonatów historii i archeologii prowadziła badania poszukiwawcze miejsca bitwy w Żukowie.

– Opieramy się na dawnym pamiętniku jednego z pruskich oficerów, który napisał, że w trakcie zimowej przeprawy przez rzekę w okolicach Żukowa doszło do potyczki z Rosjanami. To była jedna z bitew Wielkiej Wojny z lat 1914-1918. Ponoć na miejscu przeprawy poległo bardzo wielu żołnierzy jednego z pruskich pułków walczących na tych terenach. Większość walczących po stronie pruskiej, zepchnięta do rzeki, utonęła. Czy była to prawda, czy też tylko fantazja tego oficera, to trudno ustalić. My szukamy miejsca tej potyczki i śladów po poległych żołnierzach, jakichś pozostałości – mówi Robert Kasztelan, uczestnik wyprawy, studiujący archeologię podwodną na uniwersytecie w Poznaniu.

Wyprawę do Żukowa traktuje jako doskonalenie swoich poszukiwawczych umiejętności. Odkrywcy, jak dodaje Robert Kasztelan, działali w pełni legalnie. Uzyskali pozwolenie na poszukiwanie urządzeniami specjalistycznymi od wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz z nadzoru wodnego w Sochaczewie na działania poszukiwawcze w rzece. Prace badawcze nadzoruje muzeum z Kutna, które udzieliło wsparcia archeologom.

BN

fot.pixabay