Strona główna Powiat Szkoły czekają na uczniów

Szkoły czekają na uczniów

438
0
PODZIEL SIĘ

Okres wakacyjny w większości szkół powiatu upłynął pod znakiem remontów i modernizacji placówek. Głównie były to prace bieżące, mające na celu usuwanie zniszczonych w ciągu roku urządzeń i drobne naprawy. Tylko w nielicznych szkołach były to większe prace, jak na przykład w Feliksowie, gdzie trwa cały czas przebudowa placówki.

W większości w naszych placówkach szkolnych zajęliśmy się bieżącymi naprawami. Najwięcej prac czekało w wakacje Szkołę Podstawową w Śladowie, która nadal jest dostosowywana do obowiązujących wymogów. Wcześniej było tam gimnazjum, a teraz jest podstawówka, która powinna spełniać normy wyznaczone takim placówkom – mówi Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.

Remonty małe i duże

 Na terenie naszej gminy skupiamy się głównie na pracach związanych z rozbudową Szkoły Podstawowej w Feliksowie. Prace powoli zmierzają tam do końca inwestycji. Na początek roku szkoła ma być w pełni gotowa. Ostatnie prace z tych ważniejszych, to wymiana podłóg. Remontowany był także hol przy wejściu i szatnie w Szkole Podstawowej w Wyczółkach. W przypadku pozostałych szkół w naszej gminie to drobne naprawy konserwatorskie, średnio w cenie od 500 do 2000 złotych na placówkę – poinformowała Bogusława Cieślak, dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w gminie Sochaczew.

Solidne remonty szkolne odbyły się w gminie Rybno. Tam największa Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi solidnie przygotowywała się na przyjęcie uczniów w nowym roku szkolnym 2019-2020. Przeprowadzone zostały prace remontowe, takie jak malowanie, gipsowanie i wymiana systemu elektrycznego w obiekcie. Nieco wcześniej naprawiany był też dach na budynku szkoły. Dodatkowo w szkole zmieniono częściowo wyposażenie na nowsze w niektórych salach lekcyjnych. Uczniowie dostali nowe meble szkolne oraz stoliki z krzesłami do nauki.

– Będziemy sukcesywnie poprawiać standard szkolny, tak, aby uczniowie mieli jak najlepsze warunku do nauki. Na razie życzymy sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym – mówi Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Z kolei dzięki wsparciu z programu rządowego w okresie wakacyjnym w SP im. gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie w czasie wakacji wyremontowana została w całości kuchnia szkolna oraz doposażona stołówka. W ramach remontu wymieniono instalację elektryczną, wentylacyjną, kanalizacyjną oraz glazurę i terakotę. Z programu „Posiłek w szkole i w domu” – dotyczącego wspierania w latach 2019-2023, gmina dostała 80 tys. zł.

Stawiają na rozwój

Największa inwestycja szkolna, jaka powstaje obecnie na terenie powiatu sochaczewskiego, to budowa sali gimnastycznej SP im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym na terenie gminy Iłów, która rozpoczęta została w ubiegłym roku. Finał budowy przewidywany jest w 2022 roku. Cały koszt budowy sali ma zamknąć się w kwocie około 5 mln zł. W tym roku wykonany jest stan surowy i przed zimą obiekt zostanie zadaszony.

Plany budowy sal gimnastycznych oraz boisk przy szkołach na terenie powiatu sochaczewskiego będą realizowane m.in. w SP w Mokasie, gdzie, obok wybudowania tych obiektów, władze gminy Sochaczew myślą o rozbudowie placówki, która po reformie z trudem mieści wszystkich uczniów.

– Co roku dziękujemy radnym i wójtowi, że cały czas myślą o oświacie nie tylko pod kątem zapewnienia dobrych warunków pracy uczniom i nauczycielom, ale też rozwoju naszych placówek i podnoszenia standardu edukacji – dodaje Bogusława Cieślak.

Gmina Sochaczew, jak informował na letnich sesjach Mirosław Orliński, wójt gminy, stawia na stopniową przebudowę szkół. Teraz najlepszą pod względem infrastruktury jest SP im. Mikołaja Kopernika w Kątach. Podobny standard osiągnie niebawem szkoła w Feliksowie. Teraz kolejni gminni dyrektorzy szkół chcą, by realizować kompleksowe przebudowy w Mokasie i Wyczółkach.

– Będziemy starali się wszystkie szkoły na naszym terenie doprowadzić do jak najwyższego standardu. Musimy stawiać na jak najlepsze warunki nauki, gdyż młode pokolenie to nasza przyszłość – dodał wójt gminy Sochaczew.

O inwestowaniu myślą też w gminie Nowa Sucha. Tam placówką potrzebującą najwięcej w zakresie infrastruktury jest SP w Kurdwanowie. Po reformie oświaty szkoła odczuwa problemy związane ze zwiększeniem liczby uczniów. Jak zauważa Maciej Mońka, wójt gminy Nowa Sucha, rozbudowa szkoły, a przede wszystkim budowa sali gimnastycznej oraz boiska z prawdziwego zdarzenia, staje się priorytetem inwestycyjnym.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Rybno