Strona główna Kultura Szalom nad Wisłą

Szalom nad Wisłą

431
0
PODZIEL SIĘ

nasz patronat

Po raz pierwszy w Wyszogrodzie zorganizowany zostanie wielki koncert muzyki żydowskiej. Pomysł narodził się w trakcie odsłonięcia pamiątkowej tablicy pod koniec maja tego roku, ufundowanej ku czci byłych mieszkańców Wyszogrodu wysiedlonych i zamordowanych wiosną 1941 roku. Wtedy też padła propozycja, aby w Wyszogrodzie odbył się jesienią koncert muzyki żydowskiej.

I tak się stanie dzięki zaangażowaniu i pasji organizatorskiej Leonarda Sobieraja – dyrektora Muzeum Mazowieckiego w Płocku, oraz Zdzisława Leszczyńskiego – kierownika oddziału płockiego Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej. Koncert „Szalom na wyszogrodzkim Rynku” odbędzie się w piątek 7 września na rynku w Wyszogrodzie o godzinie 18.00.

Zagrają bardzo znane zespoły klezmerskie z Krakowa i Rzeszowa, uczestnicy Krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej „Szalom na Szerokiej” oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” (ten ostatni festiwal odbywa się w tym roku od 24 sierpnia do 1 września). Wystąpią – Magdalena Brudzińska z Klezmer Trio z Krakowa, zespół Klezmer Band z Rzeszowa i Jarmuła Band z Krakowa. Koncert poprowadzi Teresa Wrońska – aktorka i kierownik muzyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie, która opowie m.in. o kulturze małych sztetli.

Dla mieszkańców Sochaczewa, którzy zechcą się wybrać do Wyszogrodu na koncert, Muzeum Wisły w Wyszogrodzie zorganizowało dojazd. Specjalnie oznakowany autobus do Wyszogrodu odjedzie 7 września o godzinie 17.00 z placu Dominika (pętla autobusowa). Po koncercie ten sam autobus zabierze sochaczewian z powrotem.

Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Ambasada Izraela w Warszawie.

BN

fot.pixabay