Strona główna Powiat Rowerowy szlak przez puszczę

Rowerowy szlak przez puszczę

476
0
PODZIEL SIĘ
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Rowerowa pętla o łącznej długości ponad 140 km, przepiękna krajobrazowo droga, a do tego liczne atrakcje turystyczne. Niewykluczone, że niebawem powstanie wyjątkowy szlak, którym miłośnicy jazdy na rowerach będą mogli objechać Puszczę Kampinoską.

Część trasy będzie prowadzić przez teren powiatu sochaczewskiego. Tymczasem rozpoczynają się prace nad opracowaniem dokumentacji zadania.

To projekt zatytułowany „Koncepcja budowy trasy rowerowej wokół Kampinoskiego Parku Narodowego wraz z trasami łącznikowymi na obszarze trzech powiatów: warszawskiego zachodniego, sochaczewskiego oraz nowodworskiego”.

Porozumienie powiatów

 W ostatnim czasie w tej sprawie zostało zawarte porozumienie pomiędzy samorządami powiatu sochaczewskiego i powiatu warszawskiego zachodniego. Liderem projektu jest Kampinoski Park Narodowy. Jego realizacja wedle przyjętej umowy polegać będzie na opracowaniu dokumentacji określającej warunki i możliwości zaprojektowania oraz wybudowania trasy rowerowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Podpisy pod treścią dokumentu złożyli: starosta sochaczewski Jolanta Gonta, wicestarosta Tadeusz Głuchowski i Teresa Pawelak, skarbnik powiatu. Ze strony partnera porozumienie podpisał Jan Żychliński, starosta powiatu warszawskiego zachodniego, jego zastępca Wojciech Białas i skarbnik Elżbieta Łazowska. Jego przedmiotem jest przede wszystkim ustalenie warunków współpracy i współfinansowania realizacji projektu, który ma zostać wykonany do końca października. Całkowity koszt zadania wyniesie blisko 159 tys. zł brutto, a partycypować w nim będzie poza wymienionymi już samorządami, także powiat nowodworski. Po etapie, którego efektem ma być gotowa koncepcja budowy trasy, do projektu będą zaproszone poszczególne gminy, przez które wytyczony ma zostać szlak.

Inwestycja w turystykę

Nasz samorząd na ten cel przeznaczy niespełna 40 tysięcy złotych brutto. To bardzo ważna inwestycja w perspektywie rozwoju turystyki rowerowej na terenie powiatu sochaczewskiego, we współpracy z innymi partnerami. Bardzo cieszy mnie, że idea powstania tego typu trasy ma swój byt i będzie realizowana. Po organizowanych choćby rajdach rowerowych po drogach naszego powiatu widzę ogromne zainteresowanie mieszkańców taką formą spędzania wolnego czasu. Na rowerach jeżdżą całe rodziny, a cyklistów wciąż przybywa. Dlatego uważam, że należy budować kolejne ścieżki rowerowe, takie, które umożliwią jazdę nie tylko w komfortowych warunkach, ale i poprawią bezpieczeństwo jadących. W tym przypadku dochodzą jeszcze walory przyrodnicze, bo jazda rowerem wokół puszczy przyniesie nie tylko mnóstwo satysfakcji, ale też okaże się zdrowym wypoczynkiem – mówi starosta Jolanta Gonta. – Jestem zdania, że rowerowe szlaki powinny funkcjonować jako kompletny i odpowiednio przygotowany produkt turystyczny i do tego właśnie zmierzamy, podpisując porozumienie o współpracy przy opracowaniu koncepcji trasy – dodaje.

Gdy powstanie trasa, mieszkańcy powiatu sochaczewskiego, a szczególnie gminy Brochów, będą mogli bez przeszkód pojechać na rowerową wycieczkę np. do Kampinosu, Leszna, Izabelina, Starych Babic czy Leoncina i Czosnowa.

Starostwo Powiatowe

 w Sochaczewie

fot.pixabay

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚwiętujemy nad Bzurą
Następny artykułSzalom nad Wisłą