Strona główna Kultura Rekonstrukcja powraca do Sochaczewa

Rekonstrukcja powraca do Sochaczewa

807
0
PODZIEL SIĘ

Po kilku latach przerwy na Polach Czerwonkowskich będziemy mogli znów przenieść się w czasie, aby oglądać zmagania żołnierzom Armii „Poznań” i „Pomorze” podczas Bitwy nad Bzurą. Tegoroczna rekonstrukcja obędzie się w niedzielę, 8 września.

Jej początek zaplanowano na godzinę 17.30. Natomiast od godziny 14.00 będzie trwał Piknik Historyczny VII Wieków Historii, poświęcony Bitwie nad Bzurą oraz walkom o Sochaczew.

Powrót do organizacji w Sochaczewie rekonstrukcji walk nad Bzurą z 1939 roku nie jest przypadkowa i nie wynika tylko z przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Jak powiedział nam Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, inscenizacje należą do najskuteczniejszych metod popularyzowania historii.

Jak dodaje dyrektor, tegoroczna rekonstrukcja zgromadzi rekonstruktorów z całej Polski. Weźmie w nim udział także sochaczewska Muzealna Grupa Historyczna II/18 pp. Przypomnijmy, że sochaczewskie muzeum jako jedno z nielicznych w kraju posiada własną grupę rekonstrukcyjną.

Co zobaczymy podczas godzinnej rekonstrukcji? Inscenizację rozpoczną przygotowania polskich wojsk na polu bitwy (umacnianie zapór i okopów) oraz lot zwiadowczy niemieckiego samolotu. Następnie na przedpolu pojawią się niemieckie patrole. Padną strzały, po których niemiecka tyraliera wsparta pojazdami ruszy do natarcia. Spodziewać można się wielu emocjonujących momentów. Będzie to np. walka powietrzna między polskim a niemieckim samolotem, atak artyleryjski czy rozbicie czołgu. Na polu bitwy pojawią się ranni, których trzeba będzie ewakuować. Rekonstrukcje zakończy defilada i prezentacje poszczególnych grup historycznych. Oczywiście nie ma możliwości, aby zrekonstruować bitwę w sposób dokładny, idealnie zgodny z jej przebiegiem. Po pierwsze nikt nie prowadził jej dokładnego, minutowego zapisu, po drugie – wyczerpujące walki o Sochaczew trwały ponad trzy doby. Niemniej jednak organizatorzy chcą jak najtrafniej oddać atmosferę pola bitwy sprzed 80 lat. Publiczność zobaczyć będzie mogła trud żołnierzy, zwroty akcji i determinację obydwu stron konfliktu.

Dodajmy, że Muzeum na organizację rekonstrukcji pozyskało 150 tysięcy złotych dofinansowania od gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej. I to ono, obok burmistrza miasta i  muzeum ziemi sochaczewskiej, jest współorganizatorem tego wydarzenia.

Opr. Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego