Strona główna Edukacja Przebudują boisko Ogrodnika

Przebudują boisko Ogrodnika

349
0
PODZIEL SIĘ

Uczniowie, rodzice, nauczyciele, rada pedagogiczna i dyrekcja sochaczewskiego Ogrodnika mają ogromny powód do radości. To właśnie oni pod przewodnictwem wicedyrektor placówki Elżbiety Kropiak wnioskowali o wyremontowanie szkolnego boiska w ramach środków Powiatowego Budżetu Obywatelskiego. Udało się, wniosek poparty przez ponad 4,6 tysięcy głosów okazał się zwycięski. Teraz czas na jego realizację. Obiekt ma być gotowy wczesną jesienią.

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Sochaczewie podpisana została umowa z AK Sport Andrzej Gniado z Okuniewa. To właśnie ta firma, za cenę blisko 1,08 mln zł, zajmie się wykonaniem inwestycji. Podpisy pod treścią umowy złożyli: starosta Jolanta Gonta, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, Teresa Pawelak, skarbnik powiatu oraz Andrzej Gniado, właściciel firmy AK Sport.

Marzenia się spełniają

Boisko szkolne sochaczewskiego ZS RCKU jest w fatalnym stanie. Teraz się to zmieni. W miejscu istniejącej bieżni powstanie nowa bieżnia okrężna trzytorowa z nawierzchnią syntetyczną poliuretanową przepuszczalną – na przepuszczalnej podbudowie. Będzie ona okalała boisko trawiaste do piłki nożnej o wymiarach pola gry 52 x 90 m. Na zakolu wschodnim ma powstać skocznia do skoku w dal oraz rzutnia do pchnięcia kulą z polem rzutów o nawierzchni trawiastej. Zaprojektowano także oświetlenie bieżni z założonym natężeniem oświetlenia na poziomie 50 luksów – na słupach oświetleniowych 8 m i 16 m (słupy wysokie będą w przyszłości stanowiły słupy pod oświetlenie płyty boiska trawiastego). Przy bieżni od strony południowej, na utwardzonym kostką fragmencie, ustawione zostaną dwie ławki po 10 miejsc siedzących.

Na tę inwestycję szkoła czekała od wielu lat. Teraz marzenia tutejszej społeczności wreszcie się spełnią. Stało się to możliwe, dzięki wprowadzonemu po raz pierwszy w naszym powiecie w ubiegłym roku Powiatowemu Budżetowi Obywatelskiemu. Nie da się ukryć, że był to pomysł starosty Jolanty Gonta, która na każdym kroku podkreśla, jak ważne jest, by w podziale środków finansowych na projekty inwestycyjne mogła uczestniczyć też lokalna społeczność. Dzięki wprowadzonemu PBO – do rozdysponowania była kwota 1 mln zł – mieszkańcy mogli zgłaszać swoje propozycje projektów, zarówno miękkich, jak i twardych. Wśród tych drugich był właśnie projekt zakładający modernizację boiska trawiastego wraz z budową bieżni, skoczni w dal i rzutni do pchnięcia kulą przy ZS RCKU w Sochaczewie. Oddano na niego najwięcej, bo łącznie ponad 4,6 tys. głosów.

 Decyzja mieszkańców

To duży powód do radości, również dla nas jako organu prowadzącego szkołę, że Ogrodnik doczeka się nowego boiska. Zresztą nie tylko, bo przecież do dyspozycji młodzieży i nauczycieli będą też inne elementy infrastruktury lekkoatletycznej, jak choćby bieżnia, skocznia w dal czy rzutnia. Dzięki temu uczniowie będą aktywnie spędzać czas, a lekcje wychowania fizycznego na świeżym powietrzu staną się jeszcze bardziej atrakcyjne – mówi starosta Jolanta Gonta. – Cieszę się również z faktu, że taki projekt został zgłoszony do PBO i zyskał aprobatę mieszkańców, którzy na niego zagłosowali. Właśnie po to stworzyliśmy nasz Powiatowy Budżet Obywatelski, uznaliśmy bowiem, że to mieszkańcy najlepiej wiedzą, jakie projekty mają szczególne znaczenie dla ich otoczenia. To narzędzie pozwalające im aktywnie włączać się w proces decydowania o naszym powiecie – dodaje starosta.

Ostatecznie inwestycja kosztować będzie 1 078 675,38 zł. W budżecie obywatelskim na realizację zadania zaplanowano kwotę 885 tys. zł. Wartość uległa jednak zwiększeniu ze względu na to, że m.in. Zarząd Powiatu uznał, że przy okazji tak dużej inwestycji należy boisko wyposażyć również w zadaszone stanowisko dla sędziów i spikera zawodów sportowych. Złożony projekt do PBO nie uwzględniał tego elementu, jednakże zdaniem starosty Jolanty Gonta, warto przy okazji przebudowy boiska zadbać, by prowadzący turnieje mogli schronić się np. przed deszczem. Ponadto większy koszt inwestycji związany jest też z wykonaniem m.in. dodatkowych decyzji środowiskowych, map projektu. Pozostała część środków pochodzi z niewykorzystanej puli PBO, zaś 240 tys. dołożyła podczas ostatniej sesji Rada Powiatu. Zmodernizowany obiekt ma być oddany do użytku w październiku br.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie