Strona główna Brochów Porzucają psiaki latem

Porzucają psiaki latem

387
0
PODZIEL SIĘ

Jak co roku na terenie powiatu sochaczewskiego pojawia się problem bezpańskich psów porzucanych przez ich właścicieli. Zjawisko to nie zmienia się. Jeśli jednak porzucone są dorosłe zwierzaki to jakoś sobie radzą.

Sytuacja jest znacznie gorsza, gdy ofiarami bezmyślności ludzkiej są szczenięta. Czasem porzucane są, jak to miało na terenie jednej z gmin parotygodniowe pieski, które są całkowicie niezaradne życiowo.

Na drodze leśnej z Piasków do Krubiszewa najpewniej z samochodu, wyrzucił swego pupila. Tylko przez przypadek psiak został znaleziony i dostarczony do Brochowa, gdzie pracownicy urzędu gminy w ramach całorocznej pomocy bezdomnym zwierzętom organizują poszukiwanie dla porzuconych zwierząt nowych domów. Wolontariusze mają szczęśliwą rękę, bo w większości udaje im się znaleźć życzliwych opiekunów, którzy z sercem zajmują się psimi sierotami. Ofiarami porzucenia są nie tylko młode, zdrowe pieski, ale też weterani, których właścicielom znudzili się oni lub koszty leczenia domowych zwierząt są zbyt wysokie. A więc pies staje się uciążliwy, bo wymaga znacznego finansowania kuracji czy nawet operacji, które przedłużą mu życie. Takiemu wyzwaniu nie wszyscy opiekunowie zwierząt potrafią sprostać.

– Jeśli ktoś nie może zajmować się swym pupilem to jest tyle innych możliwości przekazania go pod czyjąś opiekę. Pomysł z porzuceniem w lesie, czy na drodze jest jednym z najgorszych z możliwych rozwiązań. Najdrastyczniejszym jest przywiązanie lub przykucie łańcuchem psa do drzewa. Tu już jest szczególne dręczenie zwierzęcia, które powinno być ścigane. Dręczenie zwierząt ze szczególnym kruciueństwem jest karalne – mówi jedna z wolontariuszek z Brochowa.

BN

Fot. UG Brochów