Strona główna Kultura Piknik rycerski

Piknik rycerski

266
0
PODZIEL SIĘ

Już po raz dziewiąty odbędzie się Piknik z Zawiszą Czarnym nad Bzurą w ramach IX Sochaczewskich Spotkań z Historią. Stowarzyszenie „Nasz Zamek”, które jest organizatorem tego przedsięwzięcia, stara się przygotować co roku inne atrakcje związane z rycerskimi potyczkami.

Przypomniany zostaje historyczny moment przyjazdu Zawiszy Czarnego na Mazowsze i wypowiedzenie przez niego wojny Zakonowi Krzyżackiemu, do którego doszło 15 lipca 1414 roku w Sochaczewie.

Piknik z Zawiszą Czarnym rozpocznie się w sobotę 17 sierpnia w Parku Miejskim przy ul. Podzamcze, o godzinie 16.30, pod basztą księcia Siemowita III. Najpierw odbędzie się uroczyste powitanie Zawiszy Czarnego, rycerza z Garbowa przez księcia Siemowita IV i jego żonę, księżnę Aleksandrę. W trakcie imprezy zaprezentowany zostanie turniej rycerski na cześć Zawiszy. W programie pokazane będą dawne tańce i elementy życia dworskiego na Książęcym Mazowszu. W rozstawionych, jak co roku, rzemieślniczych stoiskach będzie pokaz uzbrojenia, garncarstwa, tkactwa, pisania gęsim piórem, jak również gry i zabawy plebejskie z nagrodami. Nie zabraknie możliwości wybicia sobie pamiątkowej monety. Zaprezentowana też będzie mobilna gra dla najmłodszych z nagrodami „Szlak Rycerski – śladami młodego Zawiszy”. Kulminacyjnym momentem około godziny 20.00 jest co roku wypowiedzenie wojny Zakonowi Krzyżackiemu przez Zawiszę Czarnego na Placu Kościuszki.. Imprezę zamknie wieczorna, grupowa potyczka rycerska przy świetle pochodni. Impreza zakończy się około godziny 21.30.

Piknik odbywa się dzięki wsparciu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

.