Strona główna Kultura Noc z muzyką i poezją

Noc z muzyką i poezją

356
0
PODZIEL SIĘ

Ponad sześć godzin trwał pierwszy dzień Nocy Poezji i Muzyki „Wierszotorówka” w Sochaczewie. Dzień następny był połączony z wyjazdem koleją Retro do Tułowic, a po powrocie do Sochaczewa poeci urządzili Narodowe Czytanie – w tym roku są to nowele polskie. Na koniec poeci bawili się na Święcie Bzury, tańcząc do muzyki cygańskiej.

Pierwszy dzień z poezją i muzyką rozpoczął się tradycyjnym odgwizdaniem początku imprezy przez Radosława Koniecznego, który w czapce kolejarskiej i z gwizdkiem rozpoczął Wierszotorówkę już po raz trzeci.

Po przywitaniu gości oficjalnych przez Mironę Miklaszewską i Janusza Budnika ze Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut, wręczone zostały tytuły „Przyjaciela Wierszotorówki”. Uzyskali je za wspieranie imprezy m.in. Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, Mirosław Orliński – wójt gminy Sochaczew, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Joanna Niewiadomska – Kocik – naczelnik wydziału kultury, turystyki i promocji w Urzędzie Miasta Sochaczewa, Daniel Janiak – radny powiatowy, Radosław Konieczny ze Stacji Muzeum, Barbara Bronicz – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie oraz Hanna Jażdżyk – kustosz tej biblioteki.

Na otwarcie zagrała Sochaczewska Orkiestra Akordeonowa prowadzona przez Ludwika Skrzypka. Muzycy wykonali wiązankę muzyki filmowej, jak również utwór Jana Sebastiana Bacha i tango La Cumparsita, wszystkie w aranżacji szefa orkiestry.

Największą atrakcją był występ kabaretu Pół Serio z Warszawy, prowadzonego od blisko 30 lat przez Wandę Dusię Stańczak. Zespół dał blisko pół tysiąca koncertów. W Sochaczewie pokazał program złożony z zabawnych skeczów m.in. o poetach, związkach damsko-męskich, RODO i minionej epoce kolejek. Publiczność zachwyciły tańce cygańskie i brawurowy kankan.

O swoich doświadczeniach z poezją i pasji pisania wierszy mówili zaproszeni poeci – Monika Kosowiec, Alina Anna Kuberska oraz Enormi Stationis.

Potem odbył się konkurs jednego wiersza. Udział wzięło 36 poetów z Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego, jak również z Żyrardowa, Krakowa, Sieradza, Łodzi, Warszawy oraz Dobrego. W przerwie wystąpiła z recitalem Julia Ksit.

W konkursie zwyciężyła Anna Cywińska z Sochaczewa. Drugie miejsce zdobył Wojciech Hübner. Wręczono też sześć wyróżnień.

Następnego dnia uczestnicy zwiedzali okolicę. Pojechali pociągiem retro do Tułowic, gdzie w czasie jazdy czytali swoje wiersze. Na miejscu było ognisko. Po powrocie czytali mieszkańcom Sochaczewa nowele polskie w ramach Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŻyczymy dwustu lat!
Następny artykułSzukają pola bitwy