Strona główna Kultura Noc poezji i muzyki

Noc poezji i muzyki

367
0
PODZIEL SIĘ

Już po raz trzeci w Sochaczewie odbędzie się poetycka noc, podczas której spotkają się nie tylko sochaczewscy poeci, ale też goście z całego Mazowsza, oraz zaproszeni twórcy z innych regonów Polski.

Pierwsza Wierszotorówka odbyła się  1-2 września 2017 roku. Kolejna, rok później była dwuetapowa – 25 sierpnia  i w połowie września, połączona z Narodowym Czytaniem. Tegoroczna Wierszotorówka, tak jak pierwsza odbędzie się w Kramnicach Miejskich oraz w drugim dniu połączona będzie ze zwiedzaniem regionu.

Jak zaznacza Stanisława Podgórska, prezes Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut, chodzi o to, aby Noc Poezji i Muzyki przyciągnęła jak najszersze rzesze młodych twórców oraz miłośników poezji. Początek roku szkolnego nie sprzyja jednak poetyckiej muzie. Koniec wakacji to idealny moment na sztukę i poezję.

Głównym celem Wierszotorówki jest przybliżenie czytelnikom współczesnej polskiej poezji i zachęcenie uczestników, poetów do poszukiwania własnej drogi twórczej. Dodatkowo impreza ta ma charakter promocyjny. Przybyłym twórcom spoza regionu sochaczewskiego prezentowane są  najciekawsze miejsca z terenu naszego powiatu.

Impreza odbywa się przez dwa dni. W pierwszym prezentowani są zaproszeni goście i grupy poetyckie z Sochaczewa oraz  m.in. Żyrardowa, Warszawy, Błonia i Łodzi. Potem odbywa się konkurs jednego wiersza z nagrodami finansowymi i rzeczowymi. Najlepsze utwory – trzy pierwsze zwycięskie wiersze wybiera jury konkursowe złożone z uznanych polskich poetów. Drugiego dnia imprezy organizowane są wycieczki po regionie, m.in. do Brochowa, Żelazowej Woli i przejazd koleją wąskotorową.

W zeszłym roku w ramach Wierszotorówki 25 sierpnia uczestnicy imprezy zwiedzili skansen i pojechali pociągiem Retro do Osady Puszczańskiej w Tułowicach, gdzie odbyło się ognisko i czytanie wierszy. Wrześniowa Wierszotorówka była prezentacją twórczości w postaci „wielkiego prania” rozwieszonego w muzealnym skansenie kolei.

Tegoroczna impreza to powrót do formuły konkursu poetyckiego dla amatorów i prezentacji uznanych polskich poetów. Początek imprezy w Kramnicach Miejskich o godzinie 18.00. Od godziny 17.00 rejestrowani będą uczestnicy konkursu.

Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut. Impreza tegoroczna zaplanowana jest 23 i 24 sierpnia. Organizacyjnie od początku wspiera przedsięwzięcie Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum Kolei Wąskotorowej W Sochaczewie. Wsparcia imprezie i patronatu udziela Urząd Miasta Sochaczew.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzalom nad Wisłą
Następny artykułNarodowe Czytanie