Strona główna Kultura Niedziela ze sztuką i historią

Niedziela ze sztuką i historią

317
0
PODZIEL SIĘ

Niedziela 25 sierpnia była finałem letniej akcji „Okno Sztuki” oraz wakacyjnych „Spotkań z historią”. Oba przedsięwzięcia organizowane w tym samym czasie i miejscu – w Parku im. Chopina przy ul. Traugutta bardzo przypadły do gustu mieszkańcom powiatu sochaczewskiego.

Nas cieszy, że pomysł spotkał się z szerokim odzewem i tak bardzo przypadł wszystkim do gustu. Zapewniam, że będziemy w przyszłym roku te działania kontynuować, by miasto przyciągało jak najwięcej zainteresowanych sztuką i historią. Chcemy, by miasto żyło latem – powiedziała Joanna Niewiadomska – Kocik, naczelnik wydziału kultury, turystyki i promocji miasta przy Urzędzie Miasta Sochaczewa.

Przez letnie alejki parkowe przewinęło się około 50 twórców, którzy przedstawiali swoje obrazy, rzeźby, płaskorzeźby, grafiki, litografie, wycinanki, ceramikę, rysunki, instalacje i witrochromie. Przez osiem kolejnych niedziel prezentowane były w „Oknie Sztuki” różnorodne prace nie tylko artystów z Sochaczewa, ale też Łodzi, Warszawy, Łowicza, Żyrardowa i innych miast.

Okno Sztuki to nie tylko ta letnia edycja, ale już 10 lat istnienia tego projektu artystycznego, obecnego w miejskiej przestrzeni. Wpierw była to prezentacja w witrynie sklepowej, a w tym roku zupełnie inna formuła, ale jak sądzę atrakcyjna dla odbiorcy, bo prezentująca cały wachlarz sztuki – zakończył Marcin Hugo–Bader, koordynator projektu.

W ostatniej prezentacji swoje prace przedstawili: Mirek Berka, Artur Borkowski, Marta Goszcz, Barbara Jachimowicz, Marek Jeziorkowski, Katarzyna Klimek, Tymoteusz Klimek, Kasia Kwiatkowska, Mirosława Łękawska, Bartłomiej Kurzeja, Aneta Kusiek, Olena Marczuk, Dorota Mruk, Beata Szustkiewicz, Ryszard Szatkowski, Stanisław Werle oraz Marcin Hugo – Bader. Z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki była też ponownie zaprezentowana wystawa plenerowa z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybnie. O godzinie 16.00 odegrany został na cztery strony świata hejnał Sochaczewa.

Spotkaniu ze sztuką towarzyszyli rycerze i puszkarze, którzy co jakiś czas odpalali armatę, robiąc dużo hałasu i przyciągając pasjonatów artylerii. Ostatnie spotkanie to „Jesień średniowiecza”, jak zapowiadał Michał Górny z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, przypominało schyłek tej epoki i narodziny renesansu. Nie zabrakło też szczęku broni. Rycerze pojedynkowali się z ogromnym zapałem.

Za rok do Parku im. Chopina mają powrócić nie tylko artyści, ale też zbrojni. Nie zabraknie ciekawych zdarzeń, co już teraz zapowiadają tegoroczni organizatorzy.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzukają pola bitwy
Następny artykułKronika kryminalna