Strona główna Sochaczew miasto Na wojskowym pikniku

Na wojskowym pikniku

360
0
PODZIEL SIĘ

Już od trzech lat mieszkańcy powiatu sochaczewskiego spotykają się na Pikniku Wojskowym z okazji Święta Wojska Polskiego. Podobnie jak w poprzednich latach, organizatorami byli 3 Brygada Rakietowej Obrony Powietrznej z Bielic oraz Sochaczewskie Centrum Kultury. Pogoda w czwartek 15 sierpnia dopisała. Nie było zbyt gorąco i nie padało, więc chętnych do wspólnej zabawy nie zabrakło.

Na placu za siedzibą SCK w Boryszewie Jednostka Wojskowa 1560 zaprezentowała swój sprzęt bojowy i ratowniczy. Można było obejrzeć wóz ratowniczo – gaśniczy używany przez wojsko, wspiąć do szoferki i przymierzyć do miejsca kierowcy.

Dla fanów militariów

Wojsko przygotowało też specjalne stoisko promocyjne, pokazujące, czym na co dzień się posługują w swojej pracy. Prezentowana była m.in. ręczna wyrzutnia rakiet krótkiego zasięgu, zademonstrowano też, jak działa mała radiostacja telefoniczna. Ta ostatnia bardzo podobała się najmłodszym. Ogromne zainteresowanie towarzyszyło strzelaniu z karabinków laserowych. Nie brakowało amatorów   strzelania, choć wielu z obecnych przekonało się, że nie jest łatwo trafić do tarczy.

Co roku swoich fanów mają wystawcy militariów i różnych staroci. Na stoiskach można było kupić wojskowe ciuchy – od czapki, hełmu przez koszulki, spodnie, kurtki po buty wszystkich typów. Powodzeniem cieszyły się nawet łuski pocisków, wykorzystywane jako przyciski, biała broń, głównie szpady, jak też bagnety czy inne paramilitarne gadżety. Nie zabrakło także starych wydawnictw, druków ulotnych i książek. Były nawet plakaty i programy filmowe z lat 50. ubiegłego wieku. Panie nie gustujące w militariach, mogły na stoiskach kupić precjoza w stylu retro i różne kobiece dodatki.

Swoje stoisko uruchomiła grupa „Stary Sochaczew” prezentując wydany rok temu album o historii miasta. Publiczności zaprezentowano film „Sochaczew 1939” oraz stare fotografie miasta.

Fanów historii nie zawiódł Leszek Głowacki, prezentując specjalną wystawę z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej „Kampania Wrześniowa w filatelistyce” ze zbiorów Stanisława Duńskiego.

Konkursy i koncerty

Jak co roku najmłodsi wzięli udział w konkursie wiedzy historycznej, odpowiadając na pytania z historii Polski. Nie było przegranych, bo nie było błędnych odpowiedzi. Dzieciaki, zdaniem prowadzącej konkurs Magdaleny Franaszek – Niewiadomskiej, były bardzo dobrze przygotowane. Każdy z uczestników otrzymał nagrodę.

Za rok organizatorka planuje inny konkurs – na najlepszy strój mundurowy.

– Tyle dzieci w tym roku tak fajnie się ubrało, więc myślę, że można to wykorzystać i zorganizować konkurs na najlepsze wojskowe przebranie – stwierdziła.

Przez cały czas nie tylko dzieci malowały sobie buźki we flagę polską i barwy maskujące. Były militarne kolorowanki i puszczanie wielkich baniek. W przerwie na scenie zaprezentowali się soliści Mundurowego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Patria – Arkadiusz Mamcarz oraz Jacek Ornafa, którzy zaśpiewali popularne piosenki wojskowe.

Z kolei wojskowa kuchnia polowa serwowała tradycyjną grochówkę z kotła. Jednak, aby ją zjeść, trzeba było odstać co najmniej 20 minut. Mniej cierpliwi mogli zjeść mięsa z grilla. Dla amatorów słodyczy była cukrowa wata oraz lody.

Na zakończenie pikniku wojskowa straż pożarna uruchomiła kurtynę wodną. Chętni mogli się dodatkowo sprawdzić się w operowaniu wężem strażackim.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumila Nowak