Strona główna Sochaczew miasto Jest kasa na wymianę pieców

Jest kasa na wymianę pieców

397
0
PODZIEL SIĘ

Po prawie roku starań miejski samorząd otrzyma od samorządu mazowieckiego środki, które pozwolą mieszkańcom Sochaczewa dokonać wymiany starych systemów grzewczych na nowe, bardziej ekologiczne. Dofinansowanie wyniesie 1,2 miliona złotych.

Sochaczew znalazł się na liście niemal pięćdziesięciu samorządów z Mazowsza, które otrzymają unijne dofinansowanie na wymianę starych pieców na nowe. Projekt obejmie 59 rodzin z terenu miasta, które w terminie złożyły stosowny wniosek i dołączyły do niego wymagane dokumenty.

Setki chętnych

Wiosną ubiegłego roku Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, ogłosił konkurs, w którym można było uzyskać dofinansowanie, do 80 procent kosztów kwalifikowanych, na wymianę urządzeń grzewczych. Warunkiem otrzymania wsparcia było zadeklarowanie, że w miejsce istniejących pieców na węgiel zamontujemy piece spalające biomasę lub gaz. Aby przybliżyć mieszkańcom zasady konkursu, zorganizowano spotkanie w Miejskich Kramnicach, na które przyszło ponad 200 osób. Kilka tygodni później Urząd Miejski sporządził listę zainteresowanych wymianą pieców i w ich imieniu złożył marszałkowi wniosek o dofinansowanie. I to służby podległe Adamowi Struzikowi dokonały ich weryfikacji.

W regulaminie konkursu zastrzeżono, że rodziny nie mogą składać wniosków indywidualnie, o wsparcie mogą się ubiegać tylko jednostki samorządu. Z tego powodu, niejako w imieniu naszych mieszkańców, staraliśmy się o 1 158 300 złotych i taką kwotę nam przyznano. To wartość robót, która zostanie pokryta środkami unijnymi. Cały projekt dotyczący wymiany pieców oszacowaliśmy na 1 686 000 złotych, a różnicę między tymi kwotami wezmą na siebie rodziny uczestniczące w projekcie. Każda z nich zadeklarowała, że zapewni wkład własny, czyli pokryje minimum 20 procent kosztów kwalifikowanych – mówi wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza Sochaczewa. Dodajmy, że ostatecznie dofinansowanie trafi do 56 rodzin.

Czekanie na umowę

Przypomnijmy, że w ramach konkursu wsparcie można było uzyskać na wymianę kotłów, pieców i innych urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych, na podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej, a także (w nieco mniejszym zakresie) na termomodernizację budynku, jeśli rodzina wymienia w domu także piec.

Pierwotnie planowano, że na likwidację kopciuchów Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych rozdzieli 12,5 mln, ale chętnych było tylu, że na ostatecznej liście, po zwiększeniu alokacji, znalazły się zadania z kwotą dofinansowania sięgającą 49 mln. Część tej kwoty to dopłata z budżetu państwa.

W całej procedurze sochaczewski ratusz jest tylko pośrednikiem między podlegającą marszałkowi Mazowiecką Jednostką Wdrażania Projektów Unijnych a mieszkańcami. Pomagaliśmy zainteresowanym w pisaniu i skompletowaniu wniosków, które ostatecznie zebrane w jeden pakiet trafiły do jednostki. Teraz czekamy na sygnał, kiedy dojdzie do podpisania umowy. Gdy to się stanie, wyłonimy w przetargach dostawcę pieców, projektanta przyłączy i innych prac objętych projektem. Na nas będzie też spoczywał nadzór nad realizacją projektu i jego rozliczenie ze służbami marszałka – dodaje Dariusz Dobrowolski.

opr. Jerzy Szostak

fot.pixabay

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPamięć nie uschnie
Następny artykułChopin na jazzowo