Strona główna Sochaczew miasto Generał i geniusz

Generał i geniusz

349
0
PODZIEL SIĘ

Prawie 190 lat temu w Sochaczewie, w miejscu obecnego Placu Dominika, odbył się niezwykły koncert zorganizowany przez generała Piotra Szembeka, który zasłynął jako jeden z dowódców Powstania Listopadowego i miłośnik muzyki.

Koncert ten odbył się 29 sierpnia 1830 roku najprawdopodobniej w budynkach dawnego klasztoru dominikanek. Na zaproszenie generała wystąpił 20-letni Fryderyk Chopin. Był to jedyny koncert tego muzyka w Sochaczewie. Wkrótce potem Chopin wyjechał do Francji, gdzie zamieszkał.

Z kolei generał Szembek nie spotkał się już z ulubionym artystą. W nocy z 2 na 3 grudnia 1830 roku wyruszył z Sochaczewa do Warszawy ze swą brygadą na ratunek Powstaniu Listopadowemu. Piotr Szembek był gubernatorem Warszawy i członkiem rady wojennej Powstania Listopadowego. Po klęsce powstania osiadł w Wielkopolsce.

O generale mówiono wówczas – „Ufaj Szembekowi, Szembek nie zdradzi”. Pod takim właśnie hasłem wykład o generale Szembeku wygłosił Michał Górny z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Potem przedstawiciel Stowarzyszenia Artylerii Dawnej Arsenał z Warszawy mówił na temat armii Królestwa Polskiego z okresu wojny polsko – rosyjskiej 1830-1831. Natomiast jak wyglądało wojsko polskie z tego okresu, można było zobaczyć w parku im. Chopina przy ul. Traugutta już od godziny 12.00. Rozbił się tam obóz rekonstruktorów „W obozie generała Szembeka” – ze Stowarzyszenia Artylerii Dawnej Arsenał z Warszawy oraz Stowarzyszenia Nasza Historia z Opola Lubelskiego, prezentującego oddział piechoty ze zrekonstruowanym sztandarem z okresu Powstania Listopadowego (pomalowaną komputerowo kopię).

Artylerzyści z Arsenału oraz Grupa Strzelectwa Historycznego Czarna Kompania zadbali o wystrzałowe prezentacje armat z czasów Powstania Listopadowego. Działa strzelały tak głośno, że słychać było w całym niemal centrum miasta. Była też wystawa sprzętu wojskowego, mundurów i pokaz musztry wraz ze zmianą warty złożonej z żołnierzy Królestwa Polskiego przy pomniku Chopina.

Przez całą imprezę uczestnikom towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina i współczesnych mu twórców w tej epoki.

BN

Fot. Bogumiła Nowak