Strona główna Sport Dwadzieścia lat rajdu

Dwadzieścia lat rajdu

519
0
PODZIEL SIĘ

 Tegoroczna XX jubileuszowa edycja Rodzinnego Rajdu Rowerowego im. Anny i Tadeusza Krawczyków po Ziemi Sochaczewskiej odbędzie się w sobotę 31 sierpnia. Zapisywać na rajd można się jeszcze do 20 sierpnia. Druki kart zgłoszeniowych można pobierać w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sochaczewie lub ze strony www.mosir.sochaczew.pl.

Organizowany od 2000 r. Rodzinny Rajd Rowerowy od drugiej edycji nosi imię Tadeusza Krawczyka, reprezentanta Polski w kolarstwie szosowym, niestrudzonego popularyzatora kolarstwa i turystyki rowerowej. W tym roku przedsięwzięcie jest wyjątkowe, gdyż jest to edycja jubileuszowa, ale także od tego roku rajd będzie nosił imię Anny i Tadeusza Krawczyków. Przypomnijmy, śp. Anna Krawczyk, żona patrona rajdu, uczestniczyła i wspierała organizację każdej dotychczasowej edycji, wokół którego jednoczyła całą rodzinę. Niestety, zginęła tragicznie w maju tego roku.

Rajd to popularyzacja i upowszechnianie turystyki rowerowej, poznawanie walorów krajoznawczych ziemi mazowieckiej, integracja społeczeństwa, kształtowanie zainteresowań przyrodniczych, zwłaszcza wśród młodzieży. Od lat wydarzenie ma promować także ideę zdrowego trybu życia, uświadomić uczestnikom korzyści płynące z aktywnego wypoczynku, utrwalać pozytywny wizerunek Mazowsza jako regionu atrakcyjnego turystycznie.

– Kiedy prawie 20 lat temu z Januszem Szostakiem i Adamem Lemieszem zaczynaliśmy przygotowania do pierwszego Rodzinnego Rajdu Rowerowego zależało nam na trzech celach: chcieliśmy pokazać, jak piękna jest Ziemia Sochaczewska. Jak wiele mamy urokliwych miejsc, które warto odwiedzać i którymi możemy pochwalić się przed naszymi gośćmi. Chcieliśmy też zachęcić wszystkich bez względu na wiek, do aktywnego spędzania czasu: na sportowo i turystycznie. I wreszcie zależało nam, aby rodziny ten wolny czas spędzały razem. To wszystko udało nam się już od pierwszego rajdu w 2000 roku. Bardzo szybko rajd zdobył ogromną popularność i stał się marką turystyczną rozpoznawalną nie tylko na Ziemi Sochaczewskiej. Dla mnie najpiękniejszym jest obrazek, na którym obok siebie na rowerach jadą kilkuletnie dzieci, rodzice i dziadkowie. Wspaniale prezentuje się prawie tysiącosobowy peleton Rodzinnego Rajdu Rowerowego, który co roku odwiedza najpiękniejsze zakątki Ziemi Sochaczewskiej. Na ten dzień wszyscy zapominają o komputerach, laptopach i telewizji. A smartfony służą do wrzucania fotek i filmów z naszego rajdu na portale społecznościowe. A najmilszą jest opinia, że mieszkańcy Sochaczewa nie wyobrażają sobie wakacji bez Rodzinnego Rajdu Rowerowego – mówi poseł Maciej Małecki.

Każdego roku na starcie rajdu staje kilkuset rowerzystów z Sochaczewa i okolic. W zwartym peletonie jadą całe rodziny, grupy przyjaciół, znajomych oraz kolarze indywidualni. Najmłodsi uczestnicy to nawet niespełna roczne dzieci, najstarsi sięgają wiekiem 80 lat. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Przed startem uczestnicy otrzymają certyfikaty udziału oraz koszulki z logo rajdu. W tym roku będą one w kolorze turkusowym, tak zdecydowali w głosowaniu internauci. Peleton prowadzą komandorzy, którzy nadają tempo dostosowane do możliwości najsłabszych rowerzystów. Uczestnicy będą przemieszczać się zwartą grupą pod opieką policji, służby medycznej i technicznej, wytyczoną trasą. Rajd wystartuje z centrum Sochaczewa. Trasa przebiegać będzie przez: Rybno, Giżyce, Stare Budy, gdzie odbędzie się piknik rodzinny. Peleton wróci do Sochaczewa przez Młodzieszyn, Żuków, na plac Kościuszki, gdzie nastąpi rozwiązanie imprezy.

Obecnie trwają zapisy na rajd, można zgłaszać się jeszcze do 20 sierpnia. Druki kart zgłoszeniowych można pobierać ze strony www.maciejmalecki.pl, www.mosir.sochaczew.pl,www.sochaczew.pl lub osobiście w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sochaczewie ul. Olimpijska 3.

Skan zgłoszenia można przesłać drogą elektroniczną na adres: rajd.zapisy@interia.pl lub na numer faks. 46 862-77-59, bądź dostarczyć oryginał do sekretariatu MOSiR w Sochaczewie.

Osoby poniżej 18. roku życia mogą zostać zapisane jedynie przez rodziców. Dzieci do lat 14 mogą wziąć udział w rajdzie wyłącznie pod opieką dorosłych.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOświetlenie jesienią
Następny artykułModlitwa o urodzaj