Strona główna Sochaczew miasto Dojdzie do geotermalnej fuzji?

Dojdzie do geotermalnej fuzji?

396
0
PODZIEL SIĘ

Prawdopodobnie na jednej z powakacyjnych sesji Rady Miejskiej poznamy wyniki analizy prawnej dotyczącej połączenia sochaczewskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Geotermii Mazowieckiej.

Na zlecenie miasta, zarówno analizę, jak i pomoc prawną dotyczącą ewentualnego połączenie obydwu spółek, będzie prowadziła Kancelaria Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy z Poznania.

Decyzja o ewentualnym połączeniu PEC i Geotermii zapadła na jednej z marcowych sesji Rady. Jak argumentowano, fuzja ma na celu jak najbardziej efektywne wykorzystanie zalegających pod Sochaczewem wód geotermalnych. A koszt przedsięwzięcia ocenia się na 18 milionów złotych.

Trzeba jednak zaznaczyć, że powierzenie obsługi prawej poznańskiej kancelarii nie oznacza, że decyzja o połączeniu PEC i Geotermii już zapadła. Podjęta w marcu przez radnych uchwała jest uchwałą intencyjną. A jak zaznaczył Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa: – Decyzja, co do ewentualnego połączenia spółek, będzie należała wyłącznie do radnych. W przypadku połączenia PEC z Geotermią, ta ostatnia wzięłaby na siebie koszty realizacji inwestycji.

Przypomnijmy, że wykonany w Trojanowie odwiert potwierdził przypuszczenia naukowców o znajdujących się pod Sochaczewem zasobach słodkiej, gorącej wody. Jej temperatura to 45 stopni, a mineralizacja jest poniżej 0,5 g. Jest to wynik dużo lepszy niż te z odwiertów, z których obecnie pobierana jest woda trafiająca do miejskiej sieci wodociągowej.

Sochaczewskie złoże charakteryzuje się również bardzo dobrym samowypływem, wynoszącym 190 metrów sześciennych wody na godzinę. Dla porównania, wszystkie istniejące obecnie sochaczewskie ujęcia wody dają łącznie 200 metrów sześciennych na godzinę. Tak dobry samowypływ powoduje, że nie trzeba będzie budować systemu pomp ssących, dzięki którym woda byłaby dostarczana na powierzchnię. Istotne jest również to, że dzięki niskiej mineralizacji nie trzeba będzie pobranej wody wtłaczać ponownie pod ziemię, co wiązałoby się z koniecznością wykonania nowego, tzw. zrzutowego odwiertu. A to kosztowałoby około 10 mln zł. W przypadku Sochaczewa po ochłodzeniu woda będzie wykorzystywana do celów komunalnych.

Ile ma to wszystko kosztować? Według wstępnych wyliczeń realizacja całej inwestycji wyniosłaby około 17,5 miliona złotych netto. Z czego budowa samego zakładu geotermalnego to 8,5 mln zł. Z kolei na rozbudowę i modernizację istniejącego systemu przesyłu ciepła trzeba byłoby wydać 4 miliony. Natomiast budowa Stacji Uzdatniania Wody pochłonęłaby 2 miliony zł.

Sama inwestycja byłaby finansowana z trzech źródeł: kredyt, udział własny oraz wsparcie rządowe.

Jerzy Szostak

fot.pixabay