Strona główna Teresin Dbają o populację bażantów

Dbają o populację bażantów

418
0
PODZIEL SIĘ

 Przybędzie bażantów na polach gminy Teresin i nie tylko. Zadbali o to członkowie Koła Łowieckiego „Grunwald”, działającego przy Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Tegoroczna akcja reintrodukcji tego typu ptactwa prowadzona jest na dość dużą skalę.

Jak mówi przedstawiciel Koła Tomasz Brzeski, mieszkaniec gminy Teresin i inicjator przedsięwzięcia: – Takie akcje odbywają się co kilka lat, ale w tym roku przedsięwzięcie ma wyjątkowy rozmach, ponieważ na nasze pola zostanie wypuszczonych około 800 sztuk młodych ptaków.

Dodaje też, że proces zasiedlenia przebiega etapowo, co kilka tygodni wypuszczane są kolejne bażanty: – Do tej pory „w świat” poleciało już ponad 600 ptaków – mówi.

Na uwagę zasługuje fakt, iż on sam na początku tego roku, podczas Walnego Zebrania członków Koła, zgłosił do realizacji projekt pod nazwą „Fundusz Rozwoju Bażanta”. Zakłada on zdecydowane uzupełnienie obwodów łowieckich. Chodzi szczególnie o tereny, na których w ostatnich latach nastąpiło silne wyniszczenie bażanta.

Ma to związek zarówno z aktywnością drapieżników, na przykład lisów, ale też działalnością człowieka, mam tu na myśli niosące negatywne skutki dla środowiska procesy związane z rolnictwem czy przemysłem – twierdzi.

Złożony przez Tomasza Brzeskiego projekt zdobył uznanie komisji. Zaraz potem wnioskodawca powołał kilkuosobową grupę do pomocy. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu obecnie prowadzona jest reintrodukcja bażantów w obwodach łowieckich na obszarze nie tylko gminy Teresin, ale też gmin: Baranów i Kampinos. Młode bażanty zostały zakupione w Ośrodku Hodowli Zwierzyny PZŁ Gradów.

Dziękuję kolegom z Koła Łowieckiego „Grunwald” za efektywną współpracę oraz pracownikom OHZ Gradów i ich dyrektorowi Pawłowi Tomaszewskiemu za przygotowanie do reintrodukcji bażantów w naszych obwodach. Bażanty jak zwykle były w wyśmienitej kondycji. Podziękowania kieruję też do Marka Misiaka, Grzegorza Gmurka, Piotra Chmielewskiego z synem oraz do Krzysztofa Turowskiego – mówi Tomasz Brzeski, główny koordynator projektu „Fundusz Rozwoju Bażanta”. Warto przy tym zaznaczyć, że wszystkie działania dotyczące realizacji zadania są finansowane z własnych środków finansowych KŁ Grunwald.

Marcin Odolczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLato na sportowo
Następny artykułCham nie przepuści