Strona główna Pieniądze Czym się różni kredyt samochodowy od gotówkowego?

Czym się różni kredyt samochodowy od gotówkowego?

842
0
PODZIEL SIĘ

Planujesz zakup pojazdu, korzystając z zewnętrznego finansowania? Jeśli zastanawiasz się nad kredytem samochodowym i gotówkowym, poznaj różnice. Dzięki temu wybierzesz opcję najlepiej wpisującą się w Twoje potrzeby i oczekiwania.

Polacy chętnie zaciągają kredyty, aby móc sfinansować zakup auta – szczególnie fabrycznie nowego. Chociaż większość osób decyduje się na kredyty typowo samochodowe, niektórzy zaciągają kredyty gotówkowe. Znając podobieństwa i różnice obu produktów, można łatwo dopasować finansowanie do swoich potrzeb.

Kredyt samochodowy – specyfika

Kredyt samochodowy należy do kredytów konsumpcyjnych – z przeznaczeniem na określony cel. Kredytobiorca musi wskazać konkretny pojazd, który ma zostać sfinansowany przez bank. Oznacza to, że w trakcie procedury kredytowej nie można zmienić samochodu – jeśli na przykład nadarzyłaby się wyjątkowa okazja na inny model.

W zależności od wewnętrznych procedur banku, kredyt samochodowy może zostać przyznany na uproszczonych warunkach. Dotyczy to najczęściej sytuacji, kiedy kredytobiorca wpłaca wysoki wkład własny.

Cechą charakterystyczną tej formy finansowania jest zabezpieczenie. Banki stosują najczęściej: cesję na polisę AC, zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie.

Warto także podkreślić, że do momentu spłaty kredytu, bank jest współwłaścicielem kredytowanego pojazdu.

Kredyt gotówkowy – specyfika

Kredyt gotówkowy jest jednym z najczęściej zaciąganych. Wynika to z prostego faktu: pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup pojazdu używanego lub nowego. Co więcej, w trakcie procedury kredytowej można zmienić model samochodu.

W większości przypadków kredyt gotówkowy przyznawany jest w oparciu o uproszczone procedury. Najczęściej wystarczy oświadczenie o wysokości osiąganych dochodów, a tylko w nielicznych przypadkach bank może poprosić o przedstawienie dokumentów finansowych.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie, zwykle banki wymagają wykupienia ubezpieczenia. Jest to polisa, która zabezpiecza w razie śmierci, utraty pracy i innych zdarzeń losowych.

Różnice między kredytem gotówkowym a samochodowym

Można wskazać wiele cech różniących kredyt samochodowy od gotówkowego. Chodzi między innymi o takie aspekty jak:

  • przedmiot umowy kredytowej

Pieniądze z kredytu gotówkowego można przeznaczyć na dowolny cel. Natomiast w przypadku kredytu samochodowego sfinansować można konkretny model pojazdu.

  • wymagane formalności

W przypadku mniejszych kwot kredytu gotówkowego formalności są ograniczone do minimum. Kredyt samochodowy może wymagać dostarczenia kilku dokumentów finansowych.

  • koszty

Kredyt gotówkowy jest droższy w porównaniu do kredytu samochodowego. Różnice mogą wynosić nawet kilkanaście procent w skali roku.

Jak wybrać korzystny kredyt na samochód?

Niezależnie od tego, na jaki kredyt się zdecydujesz, porównaj dostępne oferty. Pomoże Ci w tym porównywarka kredytowa dostępna pod adresem https://finanse.rankomat.pl/. Wypełniając krótki formularz, poznasz nie tylko atrakcyjne oferty banków, ale oszacujesz swoją zdolność kredytową i dowiesz się o prawdopodobnej miesięcznej racie.