Strona główna Młodzieszyn Czas na tanie grzanie

Czas na tanie grzanie

409
0
PODZIEL SIĘ

W Urzędzie Gminy Młodzieszyn na początku sierpnia odbyło się spotkanie mieszkańców w sprawie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). Zebrani dowiedzieli się, jakie są cechy poszczególnych instalacji, ich zalety i ile dadzą one oszczędności w przyszłości.

Mieszkańcy, którzy się zakwalifikują, mogą liczyć na dofinansowanie sięgające nawet 80 procent kosztów kwalifikowanych przy realizacji tego typu inwestycji.

Skorzystać z projektu OZE w gminie mogą jednak tylko ci, którzy złożą deklarację uczestnictwa do celów mieszkalnych. Dotacje nie dotyczą bowiem przedsiębiorców i prowadzących działalność gospodarczą. Co prawda również te osoby mogą skorzystać z dotacji OZE, jednak we wniosku musi być zaznaczone, że urządzenia te użytkowane będą tylko i wyłącznie do celów mieszkalnych, a nie prowadzonej działalności. Złamanie zobowiązań wiąże się nie tylko z tym, że trzeba będzie zwrócić kwotę dofinansowania, ale można też ponieść karę w postaci określonej kary finansowej.

Chętni do uczestniczenia mogą już pobierać deklaracje bezpośrednio w urzędzie gminy lub ze strony www.mlodzieszyn.pl. Chęć udziału w projekcie trzeba zgłosić do 31 sierpnia.

Warunkiem udziału w programie OZE jest posiadanie własnej dokumentacji projektowej, którą trzeba przekazać gminie. Należy też wykazać się uregulowaną sytuacją prawną posiadanej nieruchomości. Trzeba być jej właścicielem lub współwłaścicielem. Nie może też być zadłużeń w płatnościach za śmieci i w podatkach. Jednak wystarczy uregulować wszelkie zaległości do 31 października, by móc uczestniczyć w projekcie OZE.

Ponadto w przypadku, gdy instalacja ma być zamontowana na dachu, trzeba przedstawić opinię fachowca budowlanego o jego stanie (to koszt 50 zł brutto za opinię). Potrzebna jest też pozytywna weryfikacja techniczna budynku.

Przewidziany termin informacji oraz rozstrzygnięcia konkursu o dotacje dla gmin nastąpi najwcześniej w lutym 2020 roku. Realizacja wraz z możliwością dotacji przewidywana jest na przełomie roku 2020/2021.

Na razie mieszkańcom urząd przedstawił minimalne kwoty urządzeń w cenach netto. VAT to od 8 do 23 procent. I tak np. panel fotowoltaiczny 1 kW to około 7 tys. zł, dwa kolektory słoneczne z 200-litrowym zasobnikiem to koszt 10 800 zł. Przy wzroście ilości kolektorów cena nie rośnie skokowo. I przy 5 kolektorach to cena 15 430 zł. Kotły na pellet w zależności od mocy, koszt od 22 do 32 tys. zł. Natomiast 300-litrowa pompa ciepła na wodę użytkową kosztuje na dziś 14 500, a do ogrzewania budynku od 25 tys. zł wzwyż.

Ostateczna i końcowa kwota do zapłaty będzie podana w końcowej umowie z urzędem gminy po rozstrzygniętym przetargu. Wszelkie prace będą wykonane dopiero po podpisaniu indywidualnej umowy z każdym z uczestników.

BN

Fot. UG Młodzieszyn