Strona główna Kultura Chopin na jazzowo

Chopin na jazzowo

258
0
PODZIEL SIĘ

Koncert Trio Andrzeja Jagodzińskiego był ostatnim występem w ramach II Festiwalu Jazzowego na scenie letniej. Publiczność tłumnie przybyła w niedzielny wieczór na plac Kościuszki. Artyści wystąpili z programem „Chopin”, uznanym za jedną z najlepszych interpretacji jazzowych klasyki.

Trio Andrzeja Jagodzińskiego wystąpiło w Sochaczewie już w ubiegłym roku. Ich koncert cieszył się wtedy ogromnym powodzeniem. W tym roku organizatorzy Festiwalu Jazzowego zdecydowali się ponownie zaprosić tych wykonawców. W ubiegłym roku Trio wykonało różny repertuar jazzowy. W tym roku zagrali wyłącznie utwory Chopina i jeden utwór Jana Sebastiana Bacha – Charlesa Gounoda – „Ave Maria”.

Mistrzowskie brzmienia

Choć Andrzej Jagodziński jest z wykształcenia waltornistą, to jednak gra jako pianista i akordeonista. Jest również kompozytorem, aranżerem i pedagogiem muzycznym – wykłada improwizację jazzową na wydziale jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Warszawie.

Karierę jazzową rozpoczął od zdobycia głównych nagród – indywidualnej i zespołowej – na festiwalu Złota Tarka w 1979 roku. Koncertował w wielu krajach, m.in. w Indiach, Francji, Szwecji i Turcji. I wszędzie przyjmowany był entuzjastycznie.

Andrzej Jagodziński aranżuje utwory Fryderyka Chopina. Ten jego autorski pomysł, to wielki sukces artystyczny i komercyjny.

– Fryderyk Chopin byłby z pewnością jazzmanem, gdyby teraz żył. Lubił eksperymentować i to brzmienie z pewnością by go zainspirowało twórczo – stwierdził w czasie koncertu Andrzej Jagodziński.

Jednak, jak zaznaczył, projekt „Chopin” nie jest końcem jazzowych aranżacji muzyki klasycznej. Andrzej Jagodziński zdecydował się pójść za pasją tego wielkiego kompozytora i zaaranżować utwory Jana Sebastiana Bacha. To ma być kolejny pomysł aranżacji jazzowej klasyki. Jak to zabrzmiało, sochaczewska publiczność miała możliwość ocenić, gdy Trio zagrało kompozycję „Ave Maria” Bacha – Gounoda. Ogromny aplauz był potwierdzeniem, że ta wersja klasycznego dzieła w jazzowej aranżacji była rewelacyjna w brzmieniu i mistrzowsko wykonana.

Chopinowski sukces

Jazzowe aranżacje dzieł Chopina dokonane przez Andrzeja Jagodzińskiego cały czas zbierają laury. Albumy muzyczne „Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll” były przez krytyków i publiczność przyjęte entuzjastycznie. Nadal są owacyjnie oklaskiwane. Andrzej Jagodziński dwukrotnie zdobył nagrodę Fryderyka –  w 1994 roku za płytę „Chopin” w kategorii „Jazzowa płyta roku” oraz w 2001 roku w kategorii „Jazzowy muzyk roku”.

Prezentacja dzieł Fryderyka Chopina w czasie ostatniego dnia festiwalu w Sochaczewie pokazała, że wykonane w jazzowym rytmie polonezy, mazurki, nokturny i sonaty brzmią świeżo, fascynująco i bajkowo. To był niezapomniany koncert.

Po nim słuchacze, którzy nie chcieli rozstać się z muzyką zespołu Andrzeja Jagodzińskiego, mogli nabyć płytę z chopinowskimi utworami w jego wykonaniu.

– To był niezwykły koncert, zagrany i z wielką pasją – ocenił jeden ze słuchaczy.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZawisza Czarny na Podzamczu
Następny artykułKronika kryminalna