Strona główna Teresin Bliżej kina w Teresinie

Bliżej kina w Teresinie

380
0
PODZIEL SIĘ

Z Katarzyną Rospędowską, instruktorką teatralną w Teresinie, o nowym filmowym projekcie, który wkrótce wchodzi w fazę realizacji w Teresińskim Ośrodku Kultury, rozmawia Marcin Odolczyk.

Projekt nazywa się „Bliżej kina”, co się pod tym kryje?

To nasz autorski pomysł. Wydaje mi się, że jeszcze takiej propozycji w Teresinie nie było. Na jego realizację składa się sześć weekendowych szkoleń z zakresu sztuki filmowej. Do kursu planowo przystąpi 50 osób, będziemy przyjmować zgłoszenia grup od 2 do 10 osób. Szkolenia będą obejmować najważniejsze tematy związane z filmowaniem: scenariusz, reżyseria, aktorstwo, montaż, podstawy filmowania, produkcja filmowa. Podczas zajęć uczestnicy otrzymają pomocne gadżety i materiały szkoleniowe. Szkolenia poprowadzą profesjonaliści związani z branżą filmową, posiadający doświadczenie w tej dziedzinie. Docelowo uczestnicy projektu będą mieli za zadanie realizację własnych etiud filmowych, które zostaną zaprezentowane podczas imprezy finałowej. Ponadto stworzone filmy wezmą udział w konkursie, w którym jurorzy ocenią realizacje i wręczą nagrody najlepszym ich zdaniem dziełom. Po zakończeniu projektu filmy będą udostępnione w internecie. Tak to mniej więcej wygląda. Warto dodać, że kurs jest zupełnie bezpłatny.

Zapowiada się bardzo ciekawie, a mówiąc o uczestnikach projektu, kogo masz na myśli?

Projekt „Bliżej kina” skierowany jest do mieszkańców czterech gmin: Teresin, Nowa Sucha, Baranów i Rybno. Co istotne, uczestnicy muszą mieć ukończone co najmniej 12 lat i muszą to być grupy, nie ma zgłoszeń indywidualnych. Mam na myśli grupy minimum 2-osobowe, maksimum 10-osobowe. Zajęcia będą odbywać się głównie weekendy, w sali kinowo-widowiskowej Dworca To.Kultura. Grupy zainteresowane wzięciem udziału w projekcie powinny mieć do dyspozycji telefon komórkowy z możliwością nagrywania oraz dostęp do komputera z internetem. Telefon komórkowy posłuży grupom do nagrania filmu. Z kolei dostęp do komputera będzie niezbędny do zmontowania filmu. Nie da się ukryć, że w tym celu przydatny będzie program do obróbki zdjęć i filmów. Jako organizatorzy będziemy służyli pomocą przy doborze odpowiedniego, darmowego oprogramowania. Ważna rzecz – nie wymagamy żadnego doświadczenia związanego z filmem czy innymi dziedzinami sztuki. Tego właśnie się nauczymy.

Musimy powiedzieć o tym, w jaki sposób można się zgłaszać?

Zainteresowane grupy prosimy o dostarczenie wypełnionej karty zgłoszenia. Kartę zgłoszenia będzie można pobrać na stronie Teresińskiego Ośrodka Kultury, będzie też udostępniona na naszym wydarzeniu na facebooku. Do udziału w szkoleniach zostanie zakwalifikowanych maksymalnie 50 osób. Grupy zakwalifikowane proszone będą o wypełnienie oświadczeń dotyczących wykorzystania danych osobowych i wizerunku. Karty zgłoszenia można przesłać listownie na adres Teresińskiego Ośrodka Kultury: Aleja XX-lecia 32, 96-515 Teresin lub mailowo na adres: kasia@tok.art.pl najpóźniej do 10 września br. Wyniki kwalifikacji ogłosimy ok. 12 września.

Wspomniałaś jeszcze o imprezie finałowej, co masz na myśli?

Tak, to będzie kwintesencja projektu „Bliżej kina”. Odbędzie się pod koniec listopada w sali kinowo-widowiskowej Dworca To.Kultura. Wówczas wspólnie obejrzymy filmy zrealizowane przez poszczególne grupy. Ponadto, jak już wspomniałam wcześniej, w imprezie wezmą udział profesjonalni jurorzy, którzy ocenią prezentacje i najlepszym grupom wręczą nagrody rzeczowe związane z profesjonalnym filmowaniem. Do uczestnictwa w wielkim finale zostaną zaproszeni wszyscy zainteresowani goście i mieszkańcy gmin uczestniczących w projekcie. Udział w tej imprezie również będzie bezpłatny. To będzie pierwszy festiwal filmowy w historii Teresina, więc nie może Was na nim zabraknąć.

Wydaje mi się, że wiele o projekcie udało nam się porozmawiać i wiele wyjaśnić, ale gdyby jednak ktoś miał jakieś pytania, gdzie może zasięgnąć informacji?

Oczywiście, że na tym etapie może pojawić się jeszcze wiele pytań. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Teresińskim Ośrodkiem Kultury przy Alei XX-lecia 32 w Teresinie, można zadzwonić pod nr tel. 46 861 38 81. Szczegółowych informacji udzielę ja, wspólnie z Januszem Frychelem, który jest odpowiedzialny przede wszystkim za sprawy techniczne związane z tworzeniem filmów. Możecie też do mnie pisać na maila kasia@tok.art.pl. Na początku września odbędą się również spotkania informacyjne w gminach uczestniczących w projekcie. Szukajcie szczegółowych informacji na plakatach, które pojawią się w waszych szkołach, urzędach gmin, bibliotekach, ośrodkach kultury. Na bieżąco będziemy Was informować o przebiegu działań w internecie.

To pozostaje pogratulować inwencji i życzyć, by projekt przyniósł jak najbardziej fantastyczne efekty.

Dziękuję, na to liczymy, bo wierzymy, że wśród przyszłych uczestników drzemie niespożyta siła i wyjątkowe talenty, a owoce wspólnej pracy będą naprawdę wyjątkowe. Dziękujemy za zaufanie Stowarzyszeniu LGD Ziemia Chełmońskiego, która przyznała nam dofinansowanie na ten projekt. Bez ich pomocy ten pomysł nadal pozostałby w fazie marzeń i planów na przyszłość. Przypomnę jeszcze najważniejsze terminy. Otóż od 15 sierpnia do 10 września trwać będzie rekrutacja uczestników do szkoleń filmowych. Od 1 do 7 września zapraszamy na spotkania informacyjne dotyczące projektu, zaś 12 września poznamy wyniki rekrutacji. Od 20 września ruszamy z kursem, zaś pod koniec listopada czeka nas finałowa gala. To będzie intensywny, ale – na co liczę – ogromnie twórczy czas.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPolsko-brazylijski jazz
Następny artykułOtworzą targowisko