Strona główna Sochaczew miasto Archeologiczna niespodzianka

Archeologiczna niespodzianka

605
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

Prace związane z budową nowego amfiteatru nabierają coraz większego tempa. Wykonano już zbrojenia fundamentu pod pierwszą jego część, od strony ulicy Traugutta. A same wylewanie fundamentów nastąpi prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Inaczej sprawa ma się z drugą częścią amfiteatru, która ma powstać od strony ulicy Podzamcze. Tu prace zostały wstrzymane.

Powodem jest odkrycie średniowiecznych warstw kulturowych z zachowanymi fragmentami ceramiki.

Na obecnym etapie trudno jest jednoznacznie powiedzieć, z jakiego okresu pochodzą fragmenty naczyń. Sądzimy, że jest to koniec średniowiecza, czyli XV lub XVI wiek – powiedział nam Mariusz Samborski z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Jak dodał, dokładną odpowiedź na to pytanie dadzą wykopaliska. A te, przypomnijmy, muszą zostać przeprowadzone, ponieważ budowa amfiteatru prowadzona jest na terenie objętym ochroną konserwatorską. Jednak nie wpłyną one na termin zakończenia budowy, który jest przewidziany na koniec września przyszłego roku.

Jaka wynika z naszych informacji, oprócz fragmentów średniowiecznej ceramiki odkryto także dużą liczbę kości zwierzęcych. Co może – ale nie musi – świadczyć o tym, że na początku natrafiono na pozostałości średniowiecznego śmietnika, który istniał przy znajdujących się w tym miejscu zabudowaniach. Nie wchodziły one jednak w skład tak zwanego podgródka. Ten istniał pomiędzy zamkiem a obecną ulicą Traugutta. Jego pozostałości zostały zniszczone podczas rewitalizacji wzgórza zamkowego, przeprowadzonej w latach trzydziestych ubiegłego wieku.

W przypadku obecnie odkrytej warstwy historycznej mamy prawdopodobnie do czynienia z istniejącym tu w średniowieczu domostwem, na gruzach którego w kolejnych wiekach stawiano nowe zabudowania. Ostatnie z nich widać na przedwojennych pocztówkach, jak i na ówczesnych planach miasta. Było ono zlokalizowane w zachodniej części byłej widowni muszli koncertowej, tuż przy ulicy Podzamcze. Dodajmy, że na jego terenie znajdowała się jedna z trzech średniowiecznych studni usytuowanych wokół wzgórza zamkowego.

dot

Fot.: Jerzy Szostak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSuper debiut
Następny artykułKałuża i to duża