Strona główna Sochaczew miasto Zapłacimy więcej za śmieci

Zapłacimy więcej za śmieci

554
0
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy Sochaczewa będą płacić więcej za odbiór odpadów komunalnych. Taką decyzję podjęli radni na ostatniej sesji Rady Miejskiej.   Przyjęta przez nich uchwała powoduje, że od 1 sierpnia za odbiór odpadów posegregowanych będziemy płacili 19 zł miesięcznie od osoby, a w przypadku, gdyby nie chciało nam się tego robić, będziemy zobowiązani wnosić do kasy miejskiej 38 zł miesięcznie.

O tym, że podwyżka opłat – i to dość drastyczna – za wywóz nieczystości na terenie Sochaczewa jest nieunikniona, informowaliśmy już wielokrotnie. Przypomnijmy, że konieczność wprowadzenia wyższych opłat została wymuszona na miejskim samorządzie przez firmę Partner. Ta już na początku roku zażądała od miasta wyższych kwot za wykonywaną usługę. Jej żądania wiązały się ze wzrostem cen na składowiskach, gdzie trafiają odpady z Sochaczewa. W podobnej sytuacji, czyli z koniecznością podwyższenia cen za wykonane usługi, znalazły się wszystkie samorządy na terenie kraju. Zostały one postawione pod ścianą przez firmy śmieciowe, które groziły zerwaniem umów, jeżeli nie dostaną więcej pieniędzy za wykonywaną usługę. Część samorządów nie zgodziło się na te żądania. Spowodowało to, że musiały szukać nowych wykonawców, a ci zażądali jeszcze wyższych cen, niż gdyby samorządy poszły na ugodę z dotychczasowymi wykonawcami usług.

W niektórych przypadkach opłaty poszybowały nawet od 300 procent. Boleśnie przekonali się o tym m.in. mieszkańcy gminy Sochaczew, gdzie opłaty za wywóz nieczystości wzrosły o 150 procent. Dzieje się to w sytuacji, gdy śmieci na terenie gminy odbierane są dwa razy w miesiącu.

Możemy sobie tylko wyobrazić, o ile wzrosłyby opłaty w Sochaczewie, gdyby nie zawarto ugody z firmą Parnter. Dodajmy, że na terenie miasta śmieci odbierane są cztery razy w miesiącu, a na osiedlach budynków wielorodzinnych śmieciarka pojawia się 8-9 razy w miesiącu.

Dlatego, aby nie dopuścić do radykalnej podwyżki opłat za wywóz nieczystości, miasto zgodziło się na zawarcie sądowej umowy z firmą Partner. Co z kolei spowodowało, że od kwietnia zryczałtowana opłata, jaką co miesiąc miasto przekazuje firmie, wzrosła z 420 do 630 tysięcy złotych.

Warto również wspomnieć o tym, że skutki zawartej ugody odczują nie tylko mieszkańcy Sochaczewa. Otóż, aby sprostać wymaganiom stawianym przez firmę Partner, z budżetu miasta trzeba będzie dołożyć do odbioru odpadów dodatkowe 1 469 600 złotych.

Jerzy Szostak

Fot. Jerzy Szostak