Strona główna Iłów Wypad pełen wrażeń

Wypad pełen wrażeń

330
0
PODZIEL SIĘ

Z Iłowa 29 czerwca wyruszyła 50-osobowa grupa na wycieczkę do województwa świętokrzyskiego. Wyprawę zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Iłowie.

Nasze zwiedzanie rozpoczęło się od Oblęgorka, w którym podziwialiśmy pałacyk Henryka Sienkiewicza, wierne odtworzenie wnętrz dworku z czasów, kiedy tam mieszkał. Do obejrzenia był salon, jadalnia, sypialnia i kunsztownie zdobione albumy, jak też rękopisy dzieł pisarza – mówi Elżbieta Idźkowska, dyrektor GBP w Iłowie, pomysłodawczyni tej wyprawy.

Następnym punktem na trasie wycieczki była kielecka Kadzielnia, czyli rezerwat przyrody zwany polskim kanionem. Znajdują się tam wspaniałe skałki do wspinania i zjazdów na linie.

Iłowscy turyści zwiedzili tam też podziemną trasę turystyczną, czyli dawne wyrobisko wapieni pod skałkami. Z rezerwatu przeszli do parku im. „Szarych Szeregów”, czyli alei sław.

Znajdują się tam popiersia znanych ludzi, m.in. Marka Hłaski, Czesława Niemena, Zbigniewa Cybulskiego. Łącznie jest ich 40, wykonanych z brązu, ustawionych na jednakowych postumentach.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie zamku królewskiego w Chęcinach. Uczestnicy wyprawy obejrzeli wieżę więzienną, lochy, skarbiec i kaplicę. Wspięli się również na baszty, z których punktów widokowych mogli podziwiać panoramę okolicy. Tutaj nakręcono m. in. część scen do filmu „Pan Wołodyjowski”.

Zostało jeszcze tam sporo atrakcji do zwiedzania, ale jeden dzień to za mało. Myślę, że będziemy kontynuować nasze wędrówki po tym terenie w najbliższym czasie – dodaje Elżbieta Idźkowska.

BN

Fot. Elżbieta Idźkowska

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDrenaż wykonany
Następny artykułBulwary gotowe