Strona główna Sochaczew miasto W Sochaczewie przybyło milionerów

W Sochaczewie przybyło milionerów

913
0
PODZIEL SIĘ

W zeznaniach za rok ubiegły około 30,5 tysiąca Polaków wykazało dochód przekraczający milion złotych. To o ponad 6 tysięcy więcej niż rok wcześniej i ponad dwukrotnie więcej niż 10 lat temu. Powiat sochaczewski nie odstaje od tendencji krajowych. W naszym regionie też znacząco przybyło milionerów. I to niemal dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat.

Na terenie powiatu sochaczewskiego, jak informuje Urząd Skarbowy w Sochaczewie, zeznania podatkowe PIT37 i PIT36 złożyło 43 979 osób, w tym 10 112 osób rozliczyło się wspólnie z małżonkiem lub dziećmi. Pierwszy PIT dotyczy najczęściej składanych zeznań przez osoby zatrudniane na umowę o pracę, a drugi przez prowadzących działalność gospodarczą. Zarówno w powiecie sochaczewskim, jak na Mazowszu oraz w całej Polsce, to w grupie PIT36 jest najwięcej milionerów.

Ogólnie zebrane podatki według zeznań wyniosły 246 267 694,8a zł. W tym roku tylko 162 osoby spóźniły się z zeznaniami, ale nie naliczono im kar za zwłokę.

Lawinowy skok

W 2008 roku, czyli tuż przed kryzysem, milionerów w Polsce było około 13,5 tysiąca. Kryzys spowodował, że rok później ich szeregi skurczyły się do 11 tysiecy, ale już w kolejnych latach grupa ta sukcesywnie rosła. Jeszcze 10 lat temu w powiecie sochaczewskim było tylko kilkunastu milionerów. W 2017 już 39, a rok temu zanotowano w Urzędzie Skarbowym w Sochaczewie już 52 osoby, które zarobiły ponad milion złotych. W tym roku to już 65 osób.

Rok temu milionerzy z terenu powiatu sochaczewskiego przekazali do Urzędu Skarbowego ponad 80,5 mln zł. W tym roku kwota jest zbliżona do 100 mln zł. Rekordzista miał dochód roczny 10 169 000 zł. Na tle Mazowsza i Polski nie jest to powalająca kwota. Jednak dla powiatu sochaczewskiego to silny wskaźnik przedsiębiorczości mieszkańców.

Na całym Mazowszu w tym roku wyłoniono ponad tysiąc milionerów. Na drugim miejscu jest województwo śląskie – około 600 osób. Na kolejnych pozycjach   małopolskie – ponad 500 osób i wielkopolskie – prawie 500 osób. Przybyło milionerów nawet w biedniejszych regionach po około 100 osób – w województwie lubuskim, warmińsko-mazurskim, czy opolskim. W całej Polsce to prawie 10 tysięcy osób.

Ilu jest milionerów w naszym powiecie i na czym się dorobili: czytaj w najnowszym Expressie Sochaczewskim.